Energetika

Upoštevati je treba kapitalske trge manjših držav članic

Slovenija podprla evropski uredbi o razkrivanju informacij v zvezi s trajnostnimi naložbami in glede vzpostavitve okvira za spodbujanje teh naložb.
Upoštevati je treba kapitalske trge manjših držav članic

Slovenija oba predloga uredb podpira, si bo pa pri njihovi obravnavi prizadevala, da se bo upoštevalo tudi manjše kapitalske trge držav članic, da udeležencem na teh trgih ne bi nastali nesorazmerni stroški. Po mnenju vlade bo predlog uredbe o vzpostavitvi okvira za spodbujanje trajnostnih naložb, ki predvideva vzpostavitev enotnega sistema klasifikacije EU za ugotavljanje okoljske trajnosti določene gospodarske dejavnosti, spodbudil več vlaganj v zelene in trajnostne naložbe, česar si želimo tudi v Sloveniji.

Evropa se vse bolj sooča s katastrofalnimi in nepredvidljivimi posledicami podnebnih sprememb in izčrpavanja virov. Zato so za dolgoročno konkurenčnost gospodarstva EU ključnega pomena trajnejša gospodarska rast, to je prehod na nizkoogljično, pri izrabi virov učinkovitejše in krožno gospodarstvo, večja preglednost ter dolgoročno razmišljanje in načrtovanje, hkrati pa zagotavljanje stabilnosti finančnega sistema. Ker ima finančni sistem pri tem ključno vlogo, je treba spodbujati vlaganja zasebnega kapitala v bolj trajnostne naložbe. Tovrstno razmišljanje je v središču projekta unije kapitalskih trgov.

Oba predloga sta del širše pobude Evropske komisije o trajnostnem razvoju. Ta postavlja temelje za okvir EU, ki umešča okoljske, socialne in upravljavske vidike v središče finančnega sistema, da bi podprli preoblikovanje evropskega gospodarstva v okolju prijaznejši, odpornejši in krožni sistem. Te dejavnike je treba upoštevati pri odločanju o naložbah, da bi te postale bolj trajnostne. Predloga sta namenjena dosledni vključitvi okoljskih, socialnih in upravljavskih vidikov v naložbeni in svetovalni proces v vseh sektorjih. Tako bi zagotovili, da udeleženci na finančnem trgu navedene vidike vključijo v svoje notranje procese in o tem obvestijo svoje stranke.

Obvezno razkrivanje informacij bo z zmanjšanjem nesorazmernega dostopa do informacij med končnimi vlagatelji in finančnimi subjekti povečalo preglednost. Prav tako se bo povečala razčlenjenost razpoložljivih informacij za končne vlagatelje. Informacije bodo tako učinkovito dosegle trg in bolje služile splošnim ciljem zmanjševanja stroškov iskanja informacij za končne vlagatelje.

Predlog vzpostavitve okvira za spodbujanje trajnostnih naložb še posebej opredeljuje enotna merila za določanje, ali je gospodarska dejavnost okoljsko trajnostna. Večja jasnost glede tega, kaj se lahko šteje kot okoljsko trajnostna naložba, bo olajšala dostop do čezmejnega trga kapitala za okoljsko trajnostne naložbe. Da bi odpravili obstoječe razlike in preprečili nadaljnje ovire za notranji trg, predlog vzpostavlja standardno opredelitev na ravni EU glede tega, kaj velja za okoljsko trajnostno gospodarsko dejavnost za naložbene namene. Namen tega predloga je standardizirati koncept okoljsko trajnostnih naložb v EU, s čimer bi se olajšalo vlaganje v okoljsko trajnostne gospodarske dejavnosti, tako na nacionalni ravni kot v več državah EU. Standardiziran koncept bo gospodarskim subjektom omogočil tudi lažje privabljanje naložb iz tujine. Prav tako predlog zagotavlja, da udeleženci na finančnem trgu, ki ponujajo finančne produkte kot okoljsko trajnostne naložbe ali naložbe s podobnimi značilnostmi, vlagateljem pojasnijo, zakaj takšni produkti lahko štejejo kot okoljsko trajnostni, in sicer na podlagi enotnih meril, določenih na ravni EU. Za dosego teh ciljev politike je zato potrebna uredba, ki se uporablja neposredno, kar zagotavlja popolno uskladitev. Uredba je tako najboljši način za zagotovitev popolne uskladitve, preprečevanje razlik in s tem zagotavljanje večje jasnosti za vse udeležence na trgu.

Polona Bahun
O avtorju