Namen obiska kitajske delegacije na URSJV je bil pridobiti čim večje število strokovnih informacij in mnenj držav, ki so znane po zagotavljanju visoke ravni jedrske varnosti, med katere štejejo tudi Slovenijo. Kitajsko namreč skrbi napoved Japonske, da bo do poletja začela v morje izpuščati skladiščene kontaminirane vode, nastale po jedrski nesreči v Fukušimi, ter vpliv teh izpustov na okolje in ljudi.
Kitajska že dlje časa izraža nasprotovanje načrtom Japonske, da kontaminirano vodo izpusti v morje in zahteva, da Japonska pred tovrstnim dejanjem pridobi soglasje bližnjih držav. Že marca so napovedali ukrepe, če bo Japonska kljub temu vztrajala pri izpustih, takšno dejanje pa so po poročanju agencije AP označili kot »ekstremno neodgovorno« in nevarno za globalno pomorsko okolje in javno zdravje. Nasprotovanje izpustu so izrazili tudi v Južni Koreji, nekaterih severno pacifiških otokih in pri japonskih ribiških združenjih. Iz operaterja elektrarne, Tokyo Electric Power Company Holdings so sicer sporočil, da je mogoče radioaktivne elemente v vodi zmanjšati na varno raven.
V to se želijo prepričati tudi na Kitajskem, zato zbirajo informacije tudi v državah kot je Slovenija, ki je med drugim uspešno izvedla številne varnostne izboljšave v jedrski elektrarni Krško po nesreči v Fukušimi. Kot so zapisali na upravi, so gostoma pojasnili, da je projekt obdelave kontaminirane vode po sistemu ALPS (Advanced Liquid Processing System), ki ga spremljajo od začetka, dovolj izpostavljen mednarodnemu pregledu, predvsem s strani Mednarodne agencije za atomsko energijo IAEA, ki je v ta namen ustanovila posebno strokovno skupino in izvedla več pregledovalnih misij pri japonskem operaterju, zadolženem za varno skladiščenje in obdelavo vode in pri japonskem upravnem organu, ki izdaja dovoljenje za izpuščanje. IAEA načrtuje tudi preverjanje laboratorijev, ki izvajajo meritve, obenem pa bodo tudi sami preverjali rezultate s pomočjo neodvisnih meritev.
Obe strani sta se strinjali, da mora biti projekt izveden transparentno in na visoki strokovni ravni, pri čemer mora Japonska ustrezno obveščati tako domačo kot mednarodno javnost in države v regiji, so še zapisali.