Uprava RS za jedrsko varnost (URSVJ) je izdala praktični smernici za pomoč sevalnim in jedrskim objektom.
Z njima URSJV želi svojim strankam približati razumevanje zahtev zakonodaje ter s tem olajšati postopke pridobivanja dovoljenj. Uporaba praktičnih smernic za stranke ni zavezujoča, saj lahko uresničujejo svoje pravice in pravne koristi ali izvajajo zaveze iz predpisov tudi na druge načine. Praktične smernice vsebujejo prepoznan način dobrega izpolnjevanja predpisanih zahtev, s tem pa lahko tudi olajšajo in pospešijo upravne postopke pri URSJV.
Prva praktična smernica temelji na izkušnjah, pridobljenih ob obravnavi sprememb v jedrskih in sevalnih objektih. Te izkušnje, tako strank kot sodelavcev URSJV, so nakazale potrebo po pripravi praktične smernice, kjer bi bili podani tako dobri zgledi kot opozorila na ne najboljši pristop k obravnavi posamezne spremembe. Zbrana so priporočila za pomoč upravljavcu sevalnega ali jedrskega objekta pri izpolnjevanju zahtev Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti ter Pravilnika o obravnavi sprememb. Praktična smernica vsebuje priporočila za kategorizacijo sprememb, izdelavo varnostne ocene in varnostnega presejanja, kako poteka priglasitev in obveščanje URSJV in kaj naj vsebuje vloga. Zajeta so tudi priporočila za uporabo verjetnostnih varnostnih analiz pri ocenjevanju sprememb.
Druga praktična smernica pa podrobneje pojasnjuje predpisane zahteve in pričakovanja URSJV, kaj in kako naj bo opisano v varnostnem poročilu za sevalni ali jedrski objekt. Varnostno poročilo je namreč obvezen dokument za dokazovanje varnosti sevalnega ali jedrskega objekta že v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja in v vseh poznejših obdobjih. Gre za kompleksen in vsebinsko obsežen dokument, ki med drugim prikazuje splošen opis objekta in okolice, njun medsebojni vpliv ter vpliv objekta na ljudi in okolico pri normalnem in nenormalnem obratovanju ter ob predvidenih izrednih dogodkih. V njem morajo biti opisani vhodni podatki v varnostne analize in njihovi rezultati, vključno z uporabljeno metodologijo. Vsebina in obseg varnostnega poročila pa sta odvisna od vrste jedrskega objekta.
Praktični smernici je v začetku meseca na svoji redni seji potrdil tudi Strokovni svet za sevalno in jedrsko varnost, ki je svetovalno telo pristojnega ministra in URSJV za ta področja. (pb)
Več na: www.ursjv.gov.si