Energetika

Usodi Premogovnika Velenje in TEŠ naj bi bili znani še letos

Tako je vsaj mogoče razbrati iz odgovora na poslansko vprašanje v zvezi s prestrukturiranjem Šaleške premogovne regije. 
Usodi Premogovnika Velenje in TEŠ naj bi bili znani še letos

Kot so pojasnili na Ministrstvu za infrastrukturo, je odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor že pred časom sprejel sklep, ki določa, da mora biti odločitev za časovni okvir in pravični prehod za zaprtje Premogovnika Velenje in opustitev rabe premoga v Termoelektrarni Šoštanj sprejeta do konca leta 2020.
Z namenom izpolnitve zgoraj omenjenega sklepa in priprave ukrepov za prestrukturiranje premogovnih regij je Slovenija pristopila k sodelovanju v Platformi Evropske unije za premogovne regije v prehodu. S sklepom vlade je bila ustanovljena vladna delovna skupina za prestrukturiranje premogovnih regij na ravni državnih sekretarjev. Naknadno je bila ustanovljena še operativna delovna skupina Ministrstva za infrastrukturo, ki deluje kot podpora prejšnji in vključuje širši nabor deležnikov. 
Ministrstvo za infrastrukturo je tudi že pripravilo predlog projekta Priprava nacionalne strategije in akcijskega načrta za prestrukturiranje premogovnih regij, Savinjsko-šaleške in Zasavske, v skladu z načelom pravične tranzicije za prijavo na razpis Programa EU za podporo strukturnim reformam 2019, na podlagi katerega lahko Slovenija pričakuje tehnično pomoč pri pripravi ustreznih dokumentov. Služba EU za podporo strukturnim reformam bo namreč ob predpostavki uspešnega kandidiranja na javnem razpisu izbrala in financirala zunanjega pripravljavca, od katerega se pričakuje priprava analize ključnih priložnosti in izzivov slovenskih premogovnih regij, predloga nacionalne strategije za opuščanje rabe premoga in prestrukturiranje regij v skladu z načeli pravičnega prehoda, predloga akcijskega načrta za Savinjsko-Šaleško regijo in predloga akcijskega načrta za Zasavsko regijo.
Ministrstvo za infrastrukturo osnutek nacionalne strategije pričakuje še pred poletjem, osnutek obeh akcijskih načrtov za prestrukturiranje premogovih regij pa jeseni, kar pomeni, da naj bi bil končni predlog strategije ter obeh akcijskih načrtov pripravljen do konca tega leta, ko naj bi ga odobrila tudi vlada. Takrat bo tudi znan natančnejši časovni okvir opustitve rabe premoga v Savinjsko-Šaleški regiji. 
Priprava Zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje in Zakona o prestrukturiranju Savinjsko-Šaleške regije je sicer predvidena za leti 2020 in 2021. Na vladi ob tem še poudarjajo, da financiranja prestrukturiranja premogovnih regij ne bo mogoče učinkovito izvesti brez evropskih sredstev. (bj) 

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju