Energetika

Uspešno leto 2014 za Elektro Celje

Poslovanje družbe Elektro Celje v letu 2014.
Uspešno leto 2014 za Elektro Celje

Kot so zapisali v glasilu Skupine Elektro Celje GEC, je bilo poslovanje družbe Elektro Celje v letu 2014 uspešno in to navkljub največji havariji v zgodovini podjetja – žledoloma, zadnje dni januarja in v začetku februarja. Zaradi podrtih dreves in daljnovodov je na celotnem območju, ki ga pokriva Elektro Celje, je brez napajanja ostalo približno 30.000 odjemalcev. Poškodovanih je bilo 267 km srednjenapetostnega (SN) omrežja, od tega 8 km popolnoma uničenega, in 230 km nizkonapetostnih (NN) vodov. Obseg škode so ocenili na 7,5 mio evrov, medtem ko bo za trajno sanacijo potrebnih 12,5 mio evrov. Iz naslova zavarovalnin so dobili povrnjenih 2,2 mio evrov.

V poslovnem letu 2014 je prišlo v širšem ekonomskem okolju do premikov na bolje. Bruto domači proizvod se je v letu 2014 realno zvišal, in sicer za 2,6 % v primerjavi s predhodnim letom. Z rezultati, ki so jih dosegli v Elektru Celje v poslovanju, so zelo zadovoljni. Ključni kazalniki uspešnosti poslovanja družbe so narastli: SAIDI se je iz leta 2013 s 36,86 izboljšal na 29,71, SAIFI pa z 0,88 na 0,79. Izgube električne energije v distribucijskem omrežju so se s 5,67 % zmanjšale na 5,39 %.

V letu 2014 so v družbi nadaljevali z razvojem na področju pametnih omrežij. Poleg razvoja procesne programske opreme v distribucijskem centru vodenja in nadgradnji DMS funkcij so intenzivno vgrajevali t.i. pametne števce in komponente AMI sistema. Obračun električne energije po dejanski porabi so konec leta 2014 zagotovili 70.740 od-jemalcem.

Investicije so realizirali v višini 23,1 mio evrov, kar predstavlja 107,5 % načrtovanih investicij. Največ je bilo investirano v nadomestitve in povečanje zmogljivosti energetskih vodov in naprav (8,5 mio evrov), nove objekte SN in NN (6,2 mio evrov) in ostale energetske investicije (4 mio evrov).

Obnovili so precej nadzorništev, pri čemer so, poleg večje energetske učinkovitosti, pripomogli tudi k lepši podobi objektov, ki predstavljajo družbo v posameznem okolju. V Šempetru v Savinjski dolini so zgradili učni center za delo na elektroenergetskih vodih in napravah. Izpeljali so načrte na področju izobraževanja, seznanjali zaposlene z Etičnim kodeksom in zaokrožili aktivnosti za prejem polnega certifikata »Družini prijazno podjetje«.

Kot so še zapisali, v skrb za energetsko učinkovitost, celovito korporativno odgovornost in trajnostni razvoj aktivno vključujejo vse sodelavce, dobavitelje, zunanje izvajalce in druge poslovne partnerje. Temeljno načelo pri uresničevanju odgovornega odnosa do naravnega okolja, ki ga upoštevajo, je dolgoročno omogočiti vsem deležnikom zdrav način življenja, skladno z načeli trajnostnega razvoja, saj želijo z udejanjanjem načel energetske učinkovitosti prihodnjim generacijam omogočiti kakovost življenja in okolja, ki je primerljiva z današnjo. (vh)

Vladimir Habjan
Vladimir Habjan
O avtorju

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.