Energetika

V brošuri agencije INEA predstavljena dva slovenska PCI projekta

Agencija INEA je nedavno izdala novo brošuro, ki predstavlja program Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF).
V brošuri agencije INEA predstavljena dva slovenska PCI projekta

Program CEF že vse od uvedbe januarja 2014 podpira razvoj visoko tehnoloških, varnih in trajnostnih medsebojno povezanih vseevropskih omrežij na področju prometa, energije in telekomunikacij.

Na področju energetike program podpira izvajanje ključnih infrastrukturnih projektov skupnega interesa (PCI) na področju električne energije, plina, pametnih omrežij in čezmejnih povezav. Sredstva tega instrumenta, ki so namenjena za PCI projekte, prispevajo k prizadevanjem EU za dekarbonizacijo v okviru Evropskega zelenega sporazuma, s čimer spodbujajo nadaljnje vključevanje notranjega energetskega trga, povečujejo zanesljivost oskrbe z energijo in vključujejo energijo iz OVE v omrežje.

V novi brošuri so predstavljene informacije o trenutnem portfelju projektov energetske infrastrukture, ki bodo prejeli 3,7 milijarde evrov evropskih sredstev, in vseh 139 sklenjenih sporazumov za nepovratna finančna sredstva za projekte s področja električne energije, zemeljskega plina, pametnih omrežij in CO2, ki so bili sklenjeni do maja letos, vključno s ključnimi značilnostmi programa in razčlenitvijo po sektorjih. Brošura opisuje ukrepe, ki jih podpira CEF, ki prispevajo k izvedbi PCI ter izpostavlja nekaj primerov akcij, izbranih na razpisu za predloge PCI projektov s področja električne energije v lanskem letu.

V brošuri agencije INEA je predstavljena tudi prva faza investicijskega projekta pametnih omrežij evropskega pomena na območju Slovenije in Hrvaške SINCRO.GRID. Projekt pametnih omrežij SINCRO.GRID - 1. faza ponuja inovativno integracijo že uveljavljenih tehnologij, ki bo koristila tako elektroenergetskima sistemoma Slovenije in Hrvaške kot tudi državam v regiji. Vgrajene bodo kompenzacijske naprave, napreden sistem za ugotavljanje meja obratovanja in sistem hranilnikov električne energije, vzpostavljen pa bo tudi čezmejni virtualni center vodenja.

Prav tako pa v brošuri predstavljen tudi projekt vzpostavitve daljnovodne povezave med Slovenijo in Madžarsko Cirkovce-Pince, ki predstavlja eno izmed 24 sofinanciranih interkonekcij za prenos električne energije med severom in jugom na območju srednje in jugovzhodne Evrope.

Polona Bahun
O avtorju