Energetika

V Bruslju o načrtu za trajnostno krožno biogospodarstvo

Evropska komisija je včeraj predstavila akcijski načrt za razvoj trajnostnega in krožnega biogospodarstva v službi evropske družbe, okolja in gospodarstva.
V Bruslju o načrtu za trajnostno krožno biogospodarstvo

Po sporočilu iz Evropske komisije je strategija za biogospodarstvo del prizadevanj Komisije za delovna mesta, rast in naložbe v EU. Njen namen je izboljšati in razširiti trajnostno uporabo obnovljivih virov za reševanje globalnih in lokalnih izzivov, kot so podnebne spremembe in trajnostni razvoj.

V svetu, kjer so biološki viri in ekosistemi omejeni, so potrebna prizadevanja na področju inovacij, da bi ljudi nahranili ter jim zagotovili čisto vodo in energijo. V biogospodarstvu se alge lahko spremenijo v gorivo, plastika reciklira, odpadki pretvorijo v novo pohištvo ali oblačila, industrijski stranski proizvodi pa v gnojila na biološki osnovi.

V biogospodarstvu zaposlenih 18 milijonov ljudi

Biogospodarstvo lahko ustvari 1 milijon novih zelenih delovnih mest do leta 2030. Zajema vse sektorje in sisteme, ki so odvisni od bioloških virov. Je eden od največjih in najpomembnejših sektorjev EU, ki vključuje kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, hrano, bioenergijo in proizvode na biološki osnovi. Ima letni promet v višini okrog dva bilijona evrov in zaposluje približno 18 milijonov ljudi. Biogospodarstvo je tudi ključno za spodbujanje rasti na podeželskih in obalnih območjih.

Za trajnostno krožno biogospodarstvo so potrebna usklajena prizadevanja javnih organov in industrije. V podporo tem skupnim prizadevanjem in na podlagi treh ključnih ciljev bo Komisija leta 2019 sprejela 14 konkretnih ukrepov.

Komisija bo 22. oktobra v Bruslju organizirala konferenco, na kateri bo z zainteresiranimi stranmi razpravljala o akcijskem načrtu in izpostavila stvarne proizvode na biološki osnovi.

Posodobitev strategije za biogospodarstvo iz leta 2012

Kot sta predsednik Juncker in prvi podpredsednik Timmermans napovedala v svojem pismu o nameri, gre pri novi strategiji za biospodarstvo za spodbujanje delovnih mest, rasti in naložb v Evropski uniji. Pri tem prizadevanju gre za posodobitev strategije za biogospodarstvo iz leta 2012.

Biogospodarstvo zajema vse sektorje in sisteme, ki so odvisni od bioloških virov. Je eden od največjih in najpomembnejših sektorjev EU, ki vključuje kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, hrano, bioenergijo in proizvode na biološki osnovi. Ima letni promet v višini okrog dva bilijona evrov in zaposluje približno 18 milijonov ljudi. Biogospodarstvo je tudi ključno za spodbujanje rasti na podeželskih in obalnih območjih.

Evropska unija že financira iskanje, prikaz in uporabo trajnostnih, vključujočih in krožnih rešitev na biološki osnovi, vključno s 3,85 milijarde evrov, dodeljene v okviru trenutnega programa financiranja EU Obzorje 2020. Za obdobje 2021-2027 je Evropska komisija predlagala, naj se v okviru programa Obzorje Evropa dodeli 10 milijard evrov za hrano in naravne vire, vključno z biogospodarstvom, je zapisano v sporočilu EK.