Mestna občina Celje podpira projekt Edison, ki so ga pred dnevi predstavili na MOS-u, mednarodnem sejmu obrti in podjetnosti v Celju.
V Mestni občini Celje se dobro zavedajo, da bomo nizkoogljično družbo preoblikovali samo pod pogojem, da bomo povečali energetsko učinkovitost, povečali izkoriščanje obnovljivih virov energije in razvili še bolj napredne energetske sisteme. Zato Celje z veseljem sodeluje pri projektu Edison kot pilotno mesto.
»Razvoj zelenih mobilnostnih tehnologij je naša skupna prihodnost, zato želi Mestna občina Celje prispevati k temu, da se bodo občani lažje odločili za nakup električnih avtomobilov. Glede na to, da veliko voznikov osebnih avtomobilov dnevno prevozi manj kot 50 kilometrov, ima e-mobilnost v Sloveniji velik potencial, vendar se je potrebno zavedati, da do sprememb ne bo prišlo čez noč,« pojasnjuje MOC.
Najprej je potrebno pripraviti vse potrebno za razvoj ustrezne infrastrukture, torej za postavitev javnih polnilnic na javnih parkirnih mestih, in še več pozornosti nameniti osveščanju ljudi, da električni avtomobili ne ustvarjajo toplogrednih plinov, da ne povzročajo hrupa in da so tudi stroški prevoza bistveno nižji.
Kmalu še dodatne polnilne postaje za e-vozila
Kot nadalje poudarja Mestna občina Celje, želi biti drugim vzor, zato je svoj vozni park že opremila z dvema električnima kolesoma in električnim avtomobilom Renault ZOE. V kratkem bo kupila še en električni avto. V prihodnjih mesecih bo postavila dodatne polnilne postaje, ki jih bodo lahko uporabljali taksisti in ostali vozniki električnih avtomobilov. V Celju je trenutno na različnih lokacijah približno deset polnilnih postaj.
MOC je letos sprejela tudi Celostno prometno strategijo Mestne občine Celje, v kateri so določeni ukrepi za spodbujanje trajnostne mobilnosti. Ta bo zmanjšala motorni promet, emisije toplogrednih plinov ter porabo energije in s tem med drugim omilila problem onesnaženja s PM10 delci.
V projektu Edison več kot 40 strateških partnerjev
Projekt Edison (Eco Driving Innovative Solutions and Networking) je inovativna platforma za zeleno mobilnost prihodnosti. V projektu je zbranih več kot 40 strateških partnerjev, podjetij, raziskovalnih institucij, občin in Rotary klubov. Z njim Slovenija pospešeno razvija model učinkovitega prenosa dostopnih in uporabniku prijaznih tehnologij zelene mobilnosti na trgu.
Sicer pa je projekt Edison nastal na podlagi že prej uspešno izvedenih projektov, Zelene Balkanike, Zelene Keltike in Adriatike. So plod sodelovanja Rotary kluba Idrija, Rotary Distrikta 1912 Slovenija in Summit 100 (Business Leaders of South East Europe). Gre za koncept elektrifikacije 2400 kilometrov avtocest, ki vključuje vzpostavitev e-car sharinga v glavnih mestih in e-bus povezav med glavnimi mesti.