Energetika

V devetih mesecih izplačanih 96,6 milijona evrov podpor

Povprečna višina podpore v tem obdobju je znašala 141,1 evra/MWh.
V devetih mesecih izplačanih 96,6 milijona evrov podpor

V devetih mesecih letošnjega leta je bilo izplačano za 96,6 milijona evrov podpor za proizvodnjo električne energije iz OVE in SPTE, kar je osem odstotkov manj kot v enakem obdobju lani, ob tem pa je bilo proizvedene 684,5 GWh električne energije, kar je za odstotek manj kot lani. Povprečna višina izplačane podpore v obdobju januar - september je znašala 141,1 evra/MWh in je bila za sedem odstotkov manjša kot v enakem obdobju lani. Razlog so nižje višine obratovalnih podpor v letu 2019 glede na leto 2018 zaradi polovice višjih referenčnih tržnih cen v letu 2019.

Po podatkih centra za podpore je podporna shema 30. septembra obsegala 3867 enot s skupno nazivno močjo 414,9 MW, kar je odstotek manj kot v enakem obdobju lani. Največja proizvodnja električne energije kot tudi največ podpor v devetih mesecih pa je bilo tudi tokrat namenjenih sončnim elektrarnam, in sicer 53,9 milijona evrov.

V primerjavi z obdobjem prvih devetih mesecev lanskega leta so v enakem letošnjem obdobju zabeležili za 17 odstotkov večja proizvodnjo iz vetrnih elektrarn, za deset odstotkov večjo proizvodnjo iz biomasnih elektrarn, za pet odstotkov večjo proizvodnjo iz sončnih elektrarn in za štiri odstotke večjo proizvodnjo iz SPTE enot ter za 27 odstotkov manjšo proizvodnjo iz bioplinskih elektrarn in 17 odstotkov manjšo proizvodnjo iz hidroelektrarn.

Glede na strukturo proizvodnje po treh četrtletjih 2019 prevladujejo sončne elektrarne s 33-odstotnim deležem, sledijo SPTE naprave na fosilna goriva z 31-odstotnim deležem, elektrarne na biomaso s 13-odstotnim deležem, hidroelektrarne z 11-odstotnim deležem in bioplinske enote z devet-odstotnim deležem celotne proizvodnje električne energije v shemi.
Glede na strukturo izplačil po treh četrtletjih 2019 prevladujejo sončne elektrarne z 56-odstotnim deležem, sledijo SPTE naprave na fosilna goriva z 18-odstotnim deležem (17,8 milijona evrov), elektrarne na biomaso s 13-odstotnim deležem (12,9 milijona evrov), bioplinske elektrarne s sedemodstotnim deležem (7,1 milijona evrov) in hidroelektrarne s triodstotnim deležem (3,3 milijona evrov) skupaj izplačanih podpor.

Polona Bahun
O avtorju