Energetika

V dveh letih že za več kot 177 milijard evrov skupnih naložb

S tem je Naložbeni načrt za Evropo že presegel polovico od načrtovanih 315 milijard evrov skupnih naložb.
V dveh letih že za več kot 177 milijard evrov skupnih naložb

Podatki, ki jih je prejšnji teden predstavila Evropska investicijska banka (EIB), razkrivajo, da je bilo za infrastrukturne projekte in programe financiranja malih in srednje velikih podjetij, ki se zdaj izvajajo v vseh 28 državah članicah, v okviru Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI) skupno odobrenih za več kot 32 milijard evrov garancij. V okviru tega sklada je EIB odobrila 197 infrastrukturnih projektov (več kot 24 milijard evrov garancij), Evropski investicijski sklad (EIF) pa 264 sporazumov za financiranje malih in srednje velikih podjetij (več kot osem milijard evrov garancij). Sporazumi naj bi prinesli koristi več kot 400 tisoč malim in srednje velikim podjetjem ter podjetjem s srednje veliko tržno kapitalizacijo.

Naložbeni načrt za Evropo je ena izmed prednostnih nalog Evropske komisije pod  vodstvom predsednika Junckerja, s katerim želi Evropska komisija spodbuditi raven naložb v Evropi, zlasti zasebnih, z namenom povečanja gospodarske rasti, delovnih mest in konkurenčnosti. Z njim naj bi odpravili ovire za naložbe, pripomogli k njihovi večji prepoznavnosti in vzpostavili tehnično pomoč zanje ter zagotovili pametnejšo rabo novih in obstoječih finančnih virov. Za doseganje teh ciljev se načrt osredotoča na tri področja: mobilizacijo naložb v višini vsaj 315 milijard evrov v treh letih, podporo naložbam v realni sektor ter v oblikovanje naložbam prijaznega okolja.

Naložbeni načrt za Evropo temelji na treh stebrih. Prvi je EFSI, ki predstavlja osrednji element Naložbenega načrta za Evropo, in zagotavlja jamstvo EU za spodbujanje zasebnih naložb. Sklad upravlja in gosti EIB, sofinancira pa ga Evropska komisija. Sklad financira bolj tvegane strateške projekte na področju infrastrukture v vsej EU, kot so širokopasovna omrežja, energija in promet, izobraževanje, raziskave in inovacije ter energija iz obnovljivih virov in energijska učinkovitost, in sicer  v višini 240 milijard evrov. Drugi sta Evropsko svetovalno vozlišče za naložbe in Evropski portal naložbenih projektov, ki naložbenim projektom utirata pot do realnega sektorja gospodarstva, in sicer z zagotavljanjem tehnične pomoči in večje prepoznavnosti naložbenih priložnosti. Tretji steber pa je odpravljanje regulativih ovir za naložbe tako na nacionalni ravni kot na ravni EU.

Prav zaradi dobrih rezultatov je Svet EU na decembrskem srečanju podprl predlog Evropske komisije za podaljšanje in vsebinsko razširitev EFSI-ja in Evropski parlament in države članice EU pozval, da odobrijo nadgradnjo EFSI-ja v prvi polovici letošnjega leta.

Polona Bahun
O avtorju