Z včerajšnjim dnem brez avtomobila se je zaključil letošnji evropski teden mobilnosti.
Namen evropskega tedna mobilnosti, ki je letos potekal že v več kot 2000 evropskih mestih, od tega skoraj 40 slovenskih, je lokalne skupnosti spodbuditi k izvajanju ukrepov in promociji trajnostne mobilnosti, kar bo prispevalo k zmanjševanju onesnaženja iz naslova osebnega motornega prometa in pripomoglo k več zdravja, k razvoju mest po meri pešca in kolesarja in s tem k večji kvaliteti bivanja na splošno. Tema letošnjega evropskega tedna mobilnosti je bila Naše ulice, naše odločitve, slogan pa je želel spodbuditi državljane, naj mestna območja ponovno zavzamejo in tako ustvarijo mesto, v katerem si želijo živeti.
Evropski teden mobilnosti se je začel leta 1998 v Franciji z dnevom, ki je potekal pod geslom V mesto brez avtomobila. Pobuda še vedno poteka vsako leto septembra, mesta pa so pozvana, da za en dan zaprejo ulice za motoriziran promet. Ljudje lahko tako vidijo drugo plat svojih mest, kar je spodbuda za uporabo trajnostnih oblik prevoza in ozaveščanje o okoljskem vplivu izbire prevoza. Uspeh francoske pobude je pripeljal do uvedbe evropskega tedna mobilnosti leta 2002. Od takrat se je vpliv evropskega tedna mobilnosti razširil po Evropi in po svetu. Leta 2013 je v kampanji sodelovalo 1931 mest oziroma 176 milijonov državljanov. Skupno je bilo uvedenih 8623 trajnih ukrepov, zlasti v zvezi z infrastrukturo za kolesarje in pešce, razbremenitvijo prometa, izboljšanjem dostopnosti prevoza in ozaveščanjem o uporabi trajnostnih oblik prevoza.
Nekatere občine so ukrepe trajnostne mobilnosti prepoznale kot bistvene za izboljšanje prometnih razmer, zato so jih povzele kot stalno prakso, ki jo izvajajo preko celega leta. Za take občine je teden mobilnosti odlična priložnost, da predstavijo celoletno delo in hkrati promovirajo pešačenje, kolesarjenje in uporabo javnega prevoza. To podpira tudi pristojno ministrstvo, ki si želi, da bi to postala stalna praksa v vseh slovenskih občinah. Zato so del sredstev Evropske kohezijske politike namenili ukrepom trajnostne mobilnosti in jih bodo z razpisi oddali občinam v programskem obdobju 2014-2020. (pb)