Energetika

V javni razpravi akcijski načrti treh partnerstev

Partnerstva za krožno gospodarstvo, urbano mobilnost in digitalno tranzicijo so pred dnevi dala v javno razpravo osnutke svojih akcijskih načrtov.
V javni razpravi akcijski načrti treh partnerstev

Zainteresirani deležniki so vabljeni, da v javni razpravi, ki bo potekala do 16. marca 2018, podajo svoje mnenje na akcijske načrte ali posamezne ukrepe.

V partnerstvih za krožno gospodarstvo, urbano mobilnost in digitalno tranzicijo, ki so bila ustanovljena v okviru Urbane agende EU, sodelujejo tudi predstavniki iz Slovenije. V tem okviru je bilo od leta 2015 do 2017 osnovanih dvanajst partnerstev glede na prednostne teme agende, zapisane v Dogovoru iz Amsterdama.

V omenjenih partnerstvih sodelujejo evropska mesta, države članice, Evropska komisija in druge evropske ustanove. Njihov namen je okrepiti pomen urbane dimenzije v politikah EU in najti rešitve za izboljšanje EU zakonodaje, za boljše financiranje in boljšo izmenjavo znanj na področju urbanega razvoja v Uniji. 

Partnerstvo za krožno gospodarstvo (slovenski partner: Ministrstvo za okolje in prostor) se ukvarja s krožnim gospodarstvom kot celoto in v akcijskem načrtu predlaga različne ukrepe za štiri podrobneje obravnavane  teme: krožno potrošnjo, upravljanje mestnih virov, omogočanje in spodbujanje krožnega poslovanja ter upravljanje.

Partnerstvo za urbano mobilnost (slovenska partnerja: Ministrstvo za infrastrukturo, Regionalna razvojna agencija LUR) v akcijskem načrtu predlaga ukrepe glede na štiri prednostne teme urbane mobilnosti, in sicer za aktivne načine prevoza, inovativne rešitve in pametno mobilnost, javni prevoz za mesta ter upravljanje in načrtovanje mobilnosti. 

Partnerstvo za digitalno tranzicijo (slovenski partner: Skupnost občin Slovenije) v akcijskem načrtu predlaga ukrepe za izboljšanje digitalnih veščin pri vseh, izvajanje državljanom prijazne e-uprave, zagotavljanje prostega in varnega dostopa do odprtih/javnih/osebnih podatkov, pospešitev in sprejetje digitalnih tehnologij v mestih, sprejetje poslovnih modelov razmišljanja za spodbujanje urbane digitalne tranzicije ter za krepitev sposobnosti mest za delovanje v digitalni tranziciji.

Več o tem na: www.mop.gov.si