Nuklearna elektrarna Krško (NEK) je tik pred začetkom rednega remonta (18-mesečni ciklus), ki se začenja v soboto, 14. aprila. S tem se uspešno zaključuje 25. gorivni ciklus, ki se je začel po zaključku remonta 5. novembra 2010.
Čeprav so bili pretoki Save zaradi pomanjkanja padavin in zaradi visokih temperatur nizki, so zahvaljujoč dobri koordinaciji vodnega režima s pomočjo hidroelektrarn na Savi in polni pripravljenosti lastnih hladilnih zmogljivosti v NEK dosegli načrtovano proizvodnjo. Ob tem je tudi izjemno pomembno, da je elektrarna istočasno dosegla zastavljene cilje s področja jedrske varnosti in pripravila pomembne projekte za tehnološko nadgradnjo. Zaradi lanskih dogodkov na Japonskem so v NEK izvedli vrsto ukrepov s ciljem, da bi preverili projektno ustreznost glede naravnih nesreč.
OGLEJTE SI FOTOGALERIJO!
Temeljni cilj NEK je objektivno in poglobljeno razumevanje jedrske varnosti
Predsednik uprave NEK Stane Rožman je na novinarski konferenci poudaril nekaj temeljnih izhodišč na katerih je potekalo delo v preteklih 18 mesecih: »Na prvem mestu je bil naš cilj in tudi ostaja naš cilj objektivno in poglobljeno razumevanje jedrske varnosti in vseh fenomenov, ki so s tem povezani in ustrezno upravljanje jedrske varnosti. Temeljna usmeritev je bila in ostaja spoštovanje vseh upravnih omejitev in izpolnjevanje zahtev, ki prihajajo skozi upravne zahteve ali preko standardov, ki so merodajni za naše delo. Nadalje trajno visoka raven obratovanja učinkovitosti v smislu pričakovane proizvodnje in konkurenčnosti; obratovanje brez obratovalnih dogodkov, ki bi imeli za posledico negativne vplive na osebje, ki profesionalno dela in na okolje; obratovanje brez daljših nenačrtovanih zaustavitev, ki bi imele za posledico ogrožanje stabilnost oskrbe z električno energijo Slovenije in Hrvaške; visoka raven varnosti in zdravja vseh zaposlenih pri delu brez poškodb, ki so take narave, o katerih bi bilo potrebno resno poročati ali, ki bi imele dolgoročne posledice in nenazadnje, da vzdržujemo in nadgrajujemo kompetentno organizacijo v smislu visoke usposobljenosti in poglobljenega znanja ter tudi visoke motivacije vseh nas, ki delamo v NEK.
To so izhodišča na katerih ob zaključku 18-mesečnega obratovanja vrednotimo ali smo dosegli tisto, kar smo pričakovali. Smo zadovoljni, dosegli smo merljive rezultate na področju obratovalne stabilnosti, učinkovitosti, jedrske varnosti, ekonomske učinkovitosti in projektnih ambicij, tako da lahko rečemo, da smo glavnino ciljev dosegli. Predvsem za lastnike je pomembno zanesljivo obratovanje. Načrtovana proizvedena količina električne energije se je v preteklih 18 mesecih gibala na ravni 8.517 GWh, oziroma na letni ravni 5.900 GWh. To je preko 40 odstotkov vse proizvedene električne energije v Sloveniji. Posebej nas veseli, da smo tudi na področju jedrske varnosti realizirali svoje cilje in pričakovanja okolja upravnih organov in da v tem obdobju nismo beležili ali dogodkov ali situacij, ki bi imele kakršnekoli posledice za okolje. Ko govorimo o vplivih na okolje so se ti gibali daleč pod upravnimi mejami, govorimo o nekaj odstotkih upravnih omejitev, kar je izjemno pomembno za dolgoročno sprejemljivost objekta,« je bil izčrpen Rožman.
V preteklih 18 mesecih so na podlagi prvega 10-letnega varnostnega pregleda v NEK izvedli vrsto tehnoloških posodobitev, med katere sodijo: razširitev in posodobitev sistema za detekcijo požara v tehnološkem delu NEK; izvedba dodatnega vira varnostnega električnega napajanja (tretji dizel generator); izdelava priključnih mest na sistemih elektrarne, ki bodo omogočala priključitev mobilne opreme za zagotavljanje električne energije, stisnjenega zraka in hladilne vode ob morebitni odpovedi fiksnih sistemov; izboljšanje poplavne varnosti z dvigom visokovodnega nasipa ob levem bregu Save in ob Potočnici za primer maksimalne poplave, določene na podlagi nove metodologije. Vzporedno s tem so potekale priprave za veliko kompleksnejše projekte, ki se bodo odvijali v naslednji 40 dneh remonta.
Zamenjava reaktorske glave in rotorja glavnega elektro generatorja
V času remonta bo opravljenih okvirno 30 novih tehnoloških rešitev, nekatere bolj, druge manj zahtevne. Med kompleksnejše Rožman šteje zamenjavo reaktorske glave z modernizirano izvedbo, ki bo zagotavljala lažje in hitrejše vzdrževanje in je odgovor na procese staranja, zamenjavo rotorja glavnega elektro generatorja, kar je posodobitev v nizu celotne posodobitve izhodnega dela turbo generatorja, ter novi neodvisni vir izmeničnega napajanja, kar je še kako aktualno po dogodkih na Japonskem »Imamo srečo ali pa pravilen sistem odločanja in percepcije, kaj je bistveno, da bomo ta projekt že končali, medtem ko ga bodo mnogi drugi po svetu šele začenjali,« se pohvali Rožman. Kot zadnjega od manjših projektov omenja Rožman posodobitev 380-kilovoltnega stikališča, ki ga podpira tudi Eles.
Po besedah Predraga Širole, tehničnega direktorja NEK, je remont za NEK izredno pomemben, saj gre za veliko podporo njihovim delavcem pri izvedbi zahtevnih aktivnosti. »Pričakujemo okrog 1500 delavcev kot direktnih izvajalcev remontnih aktivnosti. Poleg menjave goriva, kjer bomo zamenjali 56 gorivnih elementov od 121, izvajamo med letošnjim remontom tudi pomembne inšpekcijske preglede, od samega jedrskega goriva do primarnih in sekundarnih cevovodov in cevi uparjalnikov. Zaključujemo tudi tridesetletni program medobratovalnih inšpekcij in tako vstopamo četrto desetletje. Od rutinskih aktivnosti razen tehnoloških izboljšav izvajamo še pregled notranjosti reaktorske črpalke, kar se izvaja enkrat v desetih letih. Na sekundarni strani bomo zamenjali rotor glavnega električnega generatorja in opravili redni pregled nizkotlačnih turbin in ventilov. Na isti osovini se vrtita turbina in generator, tako da gre za skupno delovišče. Sicer imamo več sklopov delovišč, prvi je v reaktorski zgradbi, kjer pri planiranju posebno pozornost posvečamo organizaciji. Drugo je turbinska zgradba, tretje stikališče, četrto pa delovišče na Savi, kjer bodo pregledane črpalke in zamenjane potujoče rešetke na hladilnem sistemu. Poudaril bi, da je dobro obratovanje posledica kvalitetno opravljenega predhodnega remonta. S tem je zagotovljeno zanesljivo in dolgoročno obratovanje. Pogodbeni partnerji pri izvedbi remonta so zelo pomembni, zato skušamo sodelovati s standardnimi izvajalci, ki so se s svojim delom že dokazali. Cilj remonta je, da ga uspešno izvedemo, kar pomeni varno, kvalitetno in v načrtovanem obsegu,« pojasnjuje Širola.
Zadnji pogoji za podaljšanje obratovanja izpolnjeni z letošnjim remontom
Ambicije vodstva NEK so izpolnitev vseh pogojev za strokovno odločanje o dolgoročnem obratovanju ali podaljšanju obratovanja NEK. Po besedah Rožmana bodo zadnji pogoji za podaljšanje s strani NEK izpolnjeni z letošnjim remontom, kjer so dolžni instalirati določeno opremo. »Računamo, da bo strokovni upravni postopek v letošnjem letu končan, kar je za nas kratkoročno, pomembno pa je za načrtovanje našega dela v naslednjem dolgoročnejšem obdobju,« zatrjuje Rožman.
Leta 2012 se je začel drugi 10-letni varnostni pregled po zakonu o jedrski in sevalni varnosti, kar bo za NEK še ena od oblik sistematičnega pregleda stanja varnosti. V NEK upajo, da se bo ta pregled končal z naborom spoznanj in dopolnitev, ki jih bodo v naslednjih letih tudi realizirali. »Ambicija je, da bi že v letu 2012 dinamiko tehnološke nadgradnje do neke mere prilagodili novim prioritetam, ki so se izpostavile po dogodkih lani na Japonskem, da se ta dinamika do neke mere dvigne, kar pomeni ne samo več novitet, pač pa tudi več sredstev in veliko dela na pripravi teh projektov. Ta dinamika bo višja v naslednjih petih letih in je na nek način odgovor, deloma na stresne teste, deloma na slovensko zakonodajo, ki je vezana na podaljšanje življenjske dobe, ki je zajeta v 5-letnem načrtu investiranja,« je pojasnil Rožman.
V letošnjem letu v NEK načrtujejo umik celotnega tehnološkega dela iz skladišča radioaktivnih odpadkov, kar pomeni vso opremo, ki je predvidena za obdelavo odpada. Prenesli jo bodo na posebno lokacijo v elektrarni, s čimer bodo sprostili nekaj nujno potrebnega prostora. Kot je povedal Rožman, pa v NEK v prihodnje pričakujejo učinkovitejše ukrepanje na področju izgradnje trajnejšega odlagališča.
Vladimir Habjan
Osnovni cilji remonta so zamenjava 56 gorivnih elementov, izpiranje usedlin uparjalnikov, pregled U-cevi uparjalnikov, zamenjava motorjev ventilacijskih enot VA 101, pregled motorja reaktorske črpalke, zamenjava transformatorja lastne rabe T2, meritve debeline cevovodov sekundarne strani z ultrazvočno metodo in po potrebi zamenjava cevovodov. NEK v skladu z dolgoročnim planom investicij nadaljuje z intenzivno tehnološko nadgradnjo – med remontom bo izvedeno okvirno 30 načrtovanih modifikacij. Večje modifikacije: zamenjava rotorja glavnega električnega generatorja, zamenjava glave reaktorske posode vključno z izboljšavami, povezanimi s hlajenjem reaktorske glave, zaščito pred nevtronskim in gama-sevanjem in posodobitvami, ki bodo poenostavi le redna remontna opravila, dokončanje razširitve in posodobitve sistema za detekcijo požara v tehnološkem delu NEK, izboljšava varnostnega napajanja z izvedbo priključitve novega dizelskega generatorja v sistem varnostnih zbiralk, instalacija opreme s stališča EQ-programa za zagotavljanje varnostnih funkcij v primeru projektnih nezgod, zamenjava sprožilnikov izolacijskih ventilov glavne napajalne vode in razširitev nadzora nad delovanjem komponent, nadgradnja sistema za detekcijo tujkov v pri marnem sistemu, zamenjava sekundarne opreme 6,3-kilovoltnega električnega sistema ter nadgradnja obstoječe podnapetostne zaščite varnostne zbiralke z uvedbo druge stopnje, obnovitev transformatorskega polja z zamenjavo odklopnika in ločilnikov ter odstranitev zveznega polja, rekonstrukcija 400-kilovoltnega stikališča NEK z zamenjavo 400-kilovoltnih zbiralk in ozemljil, obnova 400-kilovoltnega polja Maribor ter izgradnja novega DV-polja Maribor.