Včeraj je v Krškem potekalo 8. srečanje partnerjev GEN-I.
Srečanja se je udeležilo 60 poslovnih partnerjev, ki so se posvetili temam, kot so trendi in novosti na trgu električne energije in zemeljskega plina ter cenovna razmerja električne energije v regiji, poudarek pa je bil tudi na novostih na področju Uredbe o učinkoviti rabi energije ter inovativnosti in strokovnosti v ponudbi družbe GEN-I, ki uspešno zadovoljuje zahteve številnih odjemalcev.
Udeležence že tradicionalnega srečanja je pozdravil direktor družbe GEN energija Martin Novšak, ki je predstavil poslovne uspehe skupine v preteklem letu. Leto 2014 je bilo za skupino GEN uspešno, saj so ustvarili 680 milijonov evrov prometa, neto dobiček v višini 22 milijonov evrov pa je dvakrat višji od načrtovanega. Skupaj so ustvarili za 20 odstotkov več električne energije kot leta 2013, k čemur je pripomogla rekordna proizvodnja v praktično vseh njihovih elektrarnah. V letu 2014 so sklenili tudi pomemben posel - nakup 35,6-odstotnega deleža v družbi HESS, kar nedvomno predstavlja pomemben mejnik. S tem je namreč skupina GEN postala večinska, 51-odstotna lastnica družbe HESS. Ob tem direktor Martin Novšak za velik uspeh skupine GEN šteje tudi sprejet dogovor s HEP o podaljšanju obratovalne dobe Nuklearne elektrarne Krško do leta 2043. Kot je še povedal, je skupina GEN-I v letu 2014 je ustvarila dobrih 5,2 milijonov evrov čistega dobička. Tako so v letu 2014 prodali 29 TWh električne energije in 1,2 TWh zemeljskega plina ter ustvarili 1,35 milijarde prihodkov. Družba GEN-I je s 25,7-odstotnim tržnim deležem največji dobavitelj električne energije ter drugi največji dobavitelj zemeljskega plina v Sloveniji. Na področju dobave gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem v Sloveniji in na Hrvaškem pa dosegajo zavidljive rezultate, saj jim zaupa že več kot 140 tisoč odjemalcev.
Država bi morala imeti več posluha za energetsko intenzivna in izvozno usmerjena podjetja
Predsednik uprave družbe GEN-I Robert Golob je dejal, da trendi nihanja cen v zadnjih treh letih kažejo, kako zelo je pomemben vpliv globalizacije, pri čemer sta pomembna predvsem dva ključna faktorja: cene nafte in prodor obnovljivih virov energije. V zadnjih štirih mesecih se je namreč izkazalo, da ima cena nafte zelo močan vpliv tudi na cene vseh ostalih energentov pri nas. Drug pomemben faktor predstavljajo obnovljivi viri, saj se cene v regiji lahko močno spremenijo le v primeru velikega prodora obnovljivih virov. Prej ali slej bo tudi v Sloveniji prišlo do velikih pritiskov na prispevke za obnovljive vire in povečevanje energetske učinkovitosti in tedaj lahko pričakujemo, da čeprav bi cena za energijo padla, bodo toliko hitreje zrasli omenjeni prispevki. Kot je poudaril, je danes pomembno predvsem, da si namesto sprejemanja odločitev o poti definiramo natančne cilje, ki jih znamo tudi doseči. Po njegovih besedah moramo poslušati okolje in se prilagoditi potrebam in trendom na trgu.
Izvršni direktor za prodajo v družbi GEN-I Dejan Paravan je predstavil oceno trendov na trgu energentov ter posledice, ki jih ima padec cen nafte na cene električne energije in zemeljskega plina v Evropi. Dejal je, da se v družbi GEN-I njihovim partnerjem trudijo podati utemeljene usmeritve pri nakupu energentov s ciljem obvladovanja stroškov nabave. Veliko časa in energije namenjajo zbiranju in analizi podatkov, ki se odražajo v pravilnih odločitvah njihovih kupcev. Ob tem je višji tržni analitik v družbi GEN-I Boris Domanović, predstavil podrobno scenarijsko analizo razmer, vezanih na ceno električne energije v regiji do leta 2020, ki je sicer močno pogojena z bodočim razvojem elektroenergetskih sistemov, vremenskimi vplivi in podvržena regulatornim tveganjem.
Hinko Šolinc iz Direktorata za energijo je udeležence srečanja seznanil z novostmi na področju Uredbe o učinkoviti rabi energije in njenem vplivu na odjemalce energentov, kot med drugim zahteva URE EU, da vsaka članica z lastnim sistemom obveznosti energetske učinkovitosti zagotovi, da distributerji in dobavitelji energije dosežejo letne prihranke v višini 1,5 odstotka letne količine prodane energije končnim odjemalcem.
Predstavniki družbe in strokovni gosti so srečanje sklenili z dvema glavnima zaključkoma glede nadaljnjega razvoja državne energetske strategije. Strinjali so se, da bi država morala biti bolj fleksibilna pri delni oprostitvi takse za obnovljive vire za energetsko intenzivna in izvozno usmerjena podjetja. Prav tako pa bi morale biti družbe, ki že vlagajo in izkazujejo visoko mero energetske učinkovitosti, delno oproščene prispevka za učinkovito rabo energije. V družbi GEN-I so prepričani, da bi ti ukrepi lahko pripomogli k razvoju industrije kot tudi k bolj odgovorni in učinkoviti rabi energije. (pb)
Povzeto po sporočilu za javnost