Energetika

V Premogovniku Velenje in HTZ Velenje razglasili inovatorje leta 2022

Nagrade najboljšim promotorjem, inovatorjem in organizacijskim skupinam v skupini so letos podelili že trinajstič. Inovacijo Hibridni model za napoved dinamičnega posedanja površine pa so prijavili tudi na razpis Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice.

V Premogovniku Velenje in HTZ Velenje razglasili inovatorje leta 2022

V prostorih Muzeja premogovništva Slovenije v Velenju je konec minulega tedna potekala sklepna slovesnost, na kateri so razglasili najuspešnejše inovatorje v skupini Premogovnika Velenje za leto 2022. Direktor Premogovnika Velenje dr. Janez Rošer je v uvodnem nagovoru poudaril, da inovativno razmišljanje v Skupini Premogovnik Velenje ni iznajdba današnjega trenutka, saj so v njihovi osnovni dejavnosti, ki poteka nekaj sto metrov pod zemljo, vselej stremeli k izboljšavam in humanizaciji delovnih procesov. »V Premogovniku si zelo prizadevamo za to, da bi spodbudili ustvarjalnost in inovativnost zaposlenih v celotni Skupini. Če se ozremo v preteklost, je bilo 148 let delovanja našega premogovnika zelo produktivno, razvojno usmerjeno in ustvarjalno. Prav naše, skoraj stopetdesetletne izkušnje, znanje naših inženirjev, naša oprema, ki je vedno pogosteje plod lastnega inženirskega znanja, so pripomogli k temu, da je Premogovnik Velenje danes eden najsodobnejših premogovnikov za podzemno pridobivanje premoga na svetu. 
Največja prelomnica inovativnosti se je v jamskem procesu zgodila že v sedemdesetih letih minulega stoletja, ko smo v proces pridobivanja premoga vpeljali sodobno tehnologijo, eden najpomembnejših zgodovinskih mejnikov na področju inovativnosti pa je bil dosežen leta 1988, ko smo dokončno s klasičnih odkopov prešli na mehanizirane odkope« je dejal dr. Rošer in dodal, da so v Premogovniku z lastnim znanjem in sistematičnim iskanjem najprimernejše in varne metode za odkopavanje debelih slojev premoga  uvedli popolnoma mehanizirano širokočelno odkopno metodo, ki je danes poznana kot Velenjska odkopna metoda in je ime Premogovnika Velenje ponesla v svet. Zanjo so leta 2007 prejeli tudi nagrado Inženirske zbornice Slovenije za inovativnost. 
Dr. Rošer se je v svojem nagovoru dotaknil tudi energetske krize in izpostavil, da je v sedanjih zahtevnih časih za energetiko še toliko pomembneje, da smo inovativni, saj ravno inovativne rešitve podjetjem omogočajo, da so korak pred konkurenco. Da so inovacijske ideje tiste napredne misli, ki ustvarjajo željo po reševanju majhnih in velikih problemov je bil mnenja tudi vodja inovacijske dejavnosti v Skupini Premogovnik Velenje Žiga Jelen, ki je dejal, da je resnična vrlina inoviranja predvsem v naši sposobnosti, da izkoristimo svojo ustvarjalnost in jo uporabimo za rešitve v resničnem svetu. 

Za najboljšega promotorja v letu 2022 je bil razglašen Simon Korošec. Na drugo mesto se je uvrstil Aleš Britovšek in na tretje Miha Kvartič. Najboljši Inovator po točkah je bil Sašo Tajnik, ki se je najbolje odrezal tudi v kategoriji enkratna nagrada, drugi je bil Borut Ramšak (tudi v kategoriji enkratna nagrada) in tretjeuvrščeni Blaž Prislan (enkratna nagrada Matic Mlakar). Največ točk med organizacijskimi enotami so prejeli zaposleni iz enote OUTN Strojni del družbe HTZ Velenje, na drugo mesto so se uvrstili inovatorji iz enote Strojna dejavnost družbe HTZ Velenje, na tretje pa Elektro dejavnost družbe HTZ Velenje.

Brane Janjič
O avtorju