Podpis sporazuma pomemben korak k začetemu finančnem in poslovnem prestrukturiranju družb v skupini Premogovnika Velenje.
V Premogovniku Velenje so včeraj socialni partnerji in uprava podjetja podpisali socialni sporazum za leto 2015. Sporazum, ki velja za vse zaposlene v Skupini Premogovnika Velenje, za katere veljajo določila Kolektivne pogodbe premogovništva Slovenije, je bil sklenjen z namenom uspešnega finančnega in poslovnega prestrukturiranja družb v Skupini Premogovnik Velenje s poudarkom na socialno uravnoteženem pristopu.
Cilji ukrepov, zapisanih v socialnem sporazumu, so uspešna sanacija poslovanja celotne Skupine Premogovnik Velenje in ohranjanje delovnih mest v Skupini, hitrejši gospodarski razvoj in poslovanje Skupine, ki bosta omogočila hitrejši napredek s stabilnimi poslovnimi razmerami, temelječimi na uravnoteženih dohodkovnih razmerjih in spoštovanju vseh pridobljenih pravic vseh zaposlenih ter skrb za socialni razvoj, zagotavljanje socialne varnosti in zmanjšanje socialnega tveganja za zaposlene v Skupini Premogovnik Velenje.
Za doseganje cilja na področju stroška dela so se socialni partnerji zavezali izvajati ukrepe, kot so znižanja osnovnih bruto plač vsem delavcem, ki so zaposleni po določilih Kolektivne pogodbe premogovništva, ukinitev stimulacije družbe v višini 1,94 odstotka ter znižanje enote enostavnega dela za 5 odstotkov, pri tem pa osnovna bruto plača ne sme biti nižja, kot jo določa Zakon o delovnih razmerjih. Za delavce, ki delajo skrajšani delovni čas in zaradi invalidnosti prejemajo nadomestilo, velja, da njihova neto plača in nadomestilo ne smeta biti manjša od minimalne neto plače. Sestavni del ukrepov je tudi nova sistematizacija delovnih mest in zmanjšanje povprečnega števila zaposlenih s tako imenovanimi mehkimi ukrepi.
Kot je znano, si je uprava si je na osnovi sporazumnega dogovora z Nadzornim svetom Premogovnika Velenje že lani maja znižala plače za deset odstotkov. Hkrati je prilagodila maksimalno število dopusta na 30 dni v koledarskem letu. Enak ukrep je Uprava izvedla tudi za vse druge podpisnike individualnih pogodb (direktorji hčerinskih podjetij). S podpisom novega socialnega sporazuma pa se vsem podpisnikom individualnih pogodb osnovno plačilo zniža še za dodatnih 1,94 odstotka.
Znižanje pravic boleč, a nujen korak
Predsednik uprave Premogovnika Velenje mag. Ludvik Golob je ob podpisu sporazuma poudaril, da se Premogovnik v zadnjem času srečuje z zelo zahtevnimi likvidnostnimi razmerami in hkrati tudi z zelo težavnimi geomehanskimi razmerami v proizvodnji, zato je nujno finančno in poslovno prestrukturiranje, katerega pomemben del je tudi sklenitev socialnega sporazuma.«Z njegovim podpisom«, je dejal mag. Ludvik Golob, »smo rudarji znova dokazali, da znamo v težkih trenutkih razmisliti preudarno, razumeti trenutne razmere in strniti vrste.«
Član uprave Boris Štefančič je ob tej priložnosti izpostavil, da je podpis sporazuma velik dosežek pogajalcev na obeh straneh in je ena od ključnih podlag za normalizacijo delovanja Premogovnika Velenje. »Učinki prihrankov z naslova socialnega sporazuma so izjemnega pomena, kar bo pozitivno vplivalo tudi na urejanje odnosov do različnih deležnikov, kot so kreditodajalci, lastniki in drugi upniki v procesih finančnega in poslovnega prestrukturiranja.«
Predsednik Sindikata Premogovnika Velenje Ferdinand Žerak pa je prepričan, da je ne glede na to, da gre za poseganje v plače zaposlenih, podpis sporazuma nujna odločitev, saj bodo z dogovorjenimi ukrepi še naprej zagotavljali socialno varnost članov sindikata in vseh zaposlenih. Podobnega mnenja je bil tudi predsednik Sveta delavcev Premogovnika Velenje Bojan Brcar, ki je poudaril, da gre za bolečo odločitev, ki pa je bila nujno potrebna in ob tem izrazil upanje, da bodo prišli časi, ko ne bo treba več posegati v plače. (bj)