Poročilo je namenjeno podpori odločanju za izboljšanje obstoječih podnebnih ukrepov. Podnebno ogledalo je bilo pripravljeno že v letih 2018, 2019 in 2020, prihodnje leto pa bo Center za energetsko učinkovitost Instituta Jožef Stefan v sodelovanju s partnerji pripravil še enega.
Vanj so vključeni kazalci, namenjeni spremljanju učinkov izvajanja ukrepov, in pregled izvajanja le-teh. Nekateri izbrani ukrepi so predstavljeni bolj podrobno, s pregledom dodatnih koristi in ovir, ugotovljenih pri izvajanju, vključno s predlogi za odpravo teh ovir. Prikazano je tudi doseganje ciljev, ki si jih je Slovenija zastavila na področju zmanjševanja emisij. Pomemben del Podnebnega ogledala je povzetek za odločevalce, v katerem so strnjeni glavni zaključki spremljanja izvajanja ukrepov, po potrebi skupaj s predlogi za boljše usmerjanje ukrepov in pričakovanimi učinki teh aktivnosti. Namen Podnebnega ogledala je namreč ravno podpora pri odločanju o usmerjanju aktivnosti, ki je potrebno za nadgradnjo izvajanja obstoječih ukrepov. Z vključevanjem deležnikov v proces priprave dokumenta pa pripravljavci želijo vzpostaviti sistem, v katerem bo izvajanje ukrepov s spremljanjem smiselno zaokroženo v stalni krog izboljšav (načrtuj – izvedi – preveri – ukrepaj).
Zadnje Podnebno ogledalo je med drugim pokazalo, da bo Slovenija cilje na področju emisij izven sheme EU-ETS v letu 2020 dosegla. Za obvladovanje vplivov na podnebje in prehod v podnebno nevtralnost pa bo treba okrepiti izvajanje ukrepov v državi, pri čemer bodo morali poleg ministrstev sodelovati tudi občine, podjetja, organizacije in prebivalci. Zagotoviti bo treba tudi stalnost izvajanja ukrepov, kot so trajnostna mobilnost, energetske prenove stavb, obnovljivi viri energije. To prispeva tudi k bolj samostojni, prožni, odporni zeleni in zdravi družbi ter ustvarja nova delovna mesta. V Sloveniji že spodbujamo veliko ukrepov za zmanjševanje emisij v okviru kohezijske politike iz sredstev Sklada za podnebne spremembe in prispevka za učinkovito rabo energije ter drugih virov.
Podnebno ogledalo 2021 bo objavljeno predvidoma oktobra 2021. Tudi letos bo sestavljeno iz šestih zvezkov (cilji, promet, stavbe, kmetijstvo, ostali sektorji, večsektorski ukrepi) in povzetka za odločevalce.
Projekt sofinancirata EU iz programa LIFE ter Ministrstvo za okolje in prostor iz Sklada za podnebne spremembe. S tem se nadaljuje delo, začeto v projektu LIFE Podnebna pot 2050, v novem okviru.