Kot so sporočili iz Premogovnika Velenje, kljub zahtevnim izzivom in določitvi letnice izstopa iz premoga leta 2033, za nemoteno delovanje družb iz skupine še vedno potrebujejo ustrezen kader s področja rudarstva, strojništva, elektrotehnike in tudi drugih programov, zato skušajo nove sodelavce pridobiti na različne načine. Tako v Premogovniku Velenje že od nekdaj skrbijo za vzgojo lastnega kadra s pomočjo sistema štipendiranja in izvajanja praktičnega usposabljanja pri delu, aktivno pa sodelujejo tudi z različnimi fakultetami in izobraževalnimi institucijami. Ena izmed oblik spodbujanja zaposlovanja je tudi možnost opravljanja obvezne prakse in izdelave zaključnega dela študentom različnih študijskih programov.
Lani so zaposlovali v celotni Skupini Premogovnika Velenje, pri čemer so v matični družbi za potrebe proizvodnega procesa zaposlili 18 pripravnikov in 58 novih sodelavcev, v družbah HTZ Velenje 27, Sipoteh 3 in PLP 2 nova sodelavca, med posameznimi družbami pa je bilo tudi 28 prezaposlitev. Kot pravijo v premogovniku, bodo zaposlovanje oziroma nadomeščanje upokojenih sodelavcev nadaljevali tudi v prihodnje, saj za zagotavljanje stabilne proizvodnje potrebujejo ustrezno usposobljen kader. Zato bodo podelili precejšnje število štipendij tudi za šolsko leto 2022/2023, pri čemer iščejo predvsem bodoče geostrojnike rudarje, geotehnike, mehatronike operaterje, strojne mehanike in tehnike ter elektrikarje in elektrotehnike.
Za sistematičen prenos znanja imajo v Premogovniku Velenje vzpostavljeno organizacijsko enoto Praktično izobraževanje, v kateri imajo vsi učitelji, inštruktorji in mentorji pridobljeno pedagoško-andragoško izobrazbo za delo z dijaki in s študenti na obvezni praksi. Sistem mentorstva je v podjetje zelo dobro vpeljan in povečuje kakovost medgeneracijskega prenosa znanja in sodelovanja, v Premogovniku pa so ponosni tudi na uvedbo vajeniškega sistema, preko katerega se trenutno usposablja 13 vajencev v programih strojni mehanik, elektrikar in mehatronik operater. Skupaj s Šolskim centrom Velenje se trudijo, da dijakom že med šolanjem nudijo pridobivanje različnih znanj, osebnostno zorenje in razvijanje v skladu z njihovimi željami ter sposobnostmi. Štipendistom v rudarskih programih poleg kadrovske štipendije nudijo tudi številne druge ugodnosti, kot so plačilo jamskega dodatka, plačilo praktičnega usposabljanja z delom, brezplačen učbeniški sklad, brezplačen avtobusni prevoz in malico, plačan zdravniški pregled in zaposlitev po končanem izobraževanju. Kandidatom v programih geostrojnik rudar in geotehnik, ki se bodo prvič vpisali v prvi letnik, pa bodo podelili tudi dvakratni znesek osnovne štipendije.