V družbi Petrol sledijo globalnim trendom v energetiki, spodbujajo prehod k čistejšim energentom in podpirajo investicije v razvoj na tem področju.
Glede na ambiciozno zastavljene podnebne in energetske cilje do leta 2030, ki jih je leta 2014 sprejela Evropska komisija, je tudi v Sloveniji treba vložiti ogromno truda, da bi do leta 2020 dosegli 25-odstotni delež obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije in 10 % delež OVE v prometu, ki je zavezujoč za vse članice EU. Pri tem je zelo pomembno, da ob trajnostni rabi naravnih virov omogočimo konkurenčnost in zanesljivost oskrbe z energijo.
Po razlagi družbe Petrol gre na eni strani za izjemno zahteven (sistemski) prehod na obnovljive vire za zagotavljanje oskrbe, po drugi strani pa smo priča velikim spremembam na področju vedenja končnih odjemalcev, ki postajajo vedno bolj aktivni, tako v smeri lastne proizvodnje za osebni odjem, kakor tudi širše. Visoko stopnjo samooskrbe ne dosegajo samo posamezniki, temveč tudi različne skupine združene s skupnimi interesi.
Kot pojasnjuje Amer Karabegović, vodja produktne skupine Daljinska energetika, so posameznikom in skupinam prisluhnili tudi v Petrolu, kjer bodo uvedli dvotirne sisteme, v katerih se bo lokalne presežke električne energije in toplote plasiralo v omrežje. Pri tem omenja tudi soočanja s potrebami po različnih temperaturnih nivojih za različne skupine odjemalcev.
Takšen razvoj pomeni povsem novo paradigmo v prihodnjem razvoju. Če je (električna in toplotna) energija doslej tekla v smeri od proizvajalca, prek operaterja prenosnega omrežja in distributerja do končnega odjemalca, se sedaj pot (s porabo) tu ne bo več ustavila. Končni odjemalec, sedaj tudi proizvajalec, bo odvečno (električno ali toplotno) energijo oddajal sam v omrežje. Tako bodo razvoju omrežja, odslej pametnemu omrežju, namenjali večjo pozornost kot kadarkoli doslej. Tovrsten razvoj bo odslej narekovala čista energija, aktivna vloga odjemalcev pa bo narekovala nove vidike prožnosti trga.
Inovativne rešitve za učinkovito rabo energije
Po besedah Karabegovića v Petrolu ustvarjajo inovativne poslovne modele in rešitve za učinkovito rabo energije in vode v javnem in komercialnem sektorju, v industriji ter pri končnih odjemalcih. Strateško in premišljeno spodbujajo prehod k čistejšim energentom. Podpirajo investicije v razvoj omrežij daljinskih ogrevanj, javnih razsvetljav, zemeljskega plina, utekočinjenega naftnega plina in celostne rešitve z izkoriščanjem obnovljivih virov energije (OVE), kot so geotermalna energija, lesna biomasa, sonce, voda. Izvajajo projekte energetske učinkovitosti v stavbah in industriji. Skrbijo za znižanje vodnih izgub v sistemih za oskrbo s pitno vodo in čiščenje komunalnih in industrijskih odpadnih vod.
Jože Torkar, direktor Energetskih in okoljskih rešitev v javnem in komercialnem sektorju v Petrolu, omenja mnoge izzive in priložnosti na poti do pametnih mest, praktično na vseh ravneh. »V Petrolu imamo uspešne reference na prav vseh področjih. Kot ponudnik storitev pametnega upravljanja smo v samem vrhu rešitev za pametna mesta. Kot prepoznaven regijski akter zagotavljamo upravljanje s petimi področji, ki so za mesta ključnega pomena: energija, objekti, infrastruktura, okolje in mobilnost.«
Pomembno vlogo bodo imeli tudi hranilniki energije
Po napovedih bo največjo rast dosegala poraba elektrike, sorazmerno s pospešenim povečevanjem deleža obnovljivih proizvodnih virov elektrike. Po drugi strani pa zemeljski plin še vedno ostaja energent prihodnosti, ne samo v času prehoda na obnovljive vire. Pri prehodu na obnovljive vire bodo pomembno vlogo igrali viri energije, ki so na voljo vsakokrat, ko jih potrebujemo, saj so za razliko od njih obnovljivi viri na voljo izključno takrat, ko obstajajo za to naravni pogoji. Sorazmerno z višjim deležem obnovljivih virov bo v prihodnje naraščala tudi pomembnost hranilnikov energije. Pri njihovi uporabi bo pomembna tako vloga nacionalnih politik kot vloga posameznika, aktivnega uporabnika, so prepričani v Petrolu.