Energetika

V Španiji razpravljali o izzivih premogovnih regij

Srečanja so se udeležili tudi predstavniki mestne občine Velenje, predstavniki Generalnega direktorata za energijo in EIB pa so na dogodku sporočili, da je bilo Velenje uspešno pri prijavi za tehnično pomoč v okviru programa TARGET.

V Španiji razpravljali o izzivih premogovnih regij

V španskem mestu Oviedo je nedavno potekal tretji politični dialog o izzivih premogovnih regij, ki ga vsako leto organizira Evropska komisija. Namen dogodka je bila izmenjava izkušenj med premogovnimi regijami in mesti v Evropi, ki so na poti tranzicije. Na letošnjem dialogu so na povabilo Generalnega direktorata za energijo sodelovali tudi predstavniki mestne občine Velenje. Direktor občinske uprave mag. Iztok Mori je sodeloval v razpravi o tem, kako ohranjati rudarsko identiteto in kako jo vključevati v nadaljnji razvoj mesta. Izpostavil je, da je mesto Velenje raslo s premogovništvom in, da je treba ta pionirski duh ohranjati tudi pri nadaljnjem razvoju in rasti mesta. Zavedamo se, je poudaril mag. Mori, da veliko priložnost predstavlja usmeritev k podnebni nevtralnosti in vzpostavitev pametnih mest, kjer bo posebna pozornost namenjena spodbujanju podjetij, ki se ukvarjajo z zelenimi tehnologijami in transportom, mladim v regiji ter ustvarjanju novih kakovostnih delovnih mest. Predstavniki Generalnega direktorata za energijo in Evropske investicijske banke so na dogodku tudi sporočili, da je bila mestna občina Velenje uspešna pri prijavi za tehnično pomoč TARGET in bo tako prejela ustrezno podporo pri tehnološkem in finančnem delu priprave projekta preobrazbe daljinskega ogrevanja. Pogodbo o tem naj bi podpisali še ta mesec, 21. septembra pa bodo Velenje predstavniki obeh institucij tudi obiskali, saj bo v mestu potekala mednarodna konferenca o sistemih daljinskega ogrevanja v Evropi.
Na omenjenem srečanju je sicer bilo izpostavljeno, da so lokalne skupnosti srce tranzicije premogovnih regij in morajo biti zato vključene v vse ravni priprave strateških dokumentov in območnih načrtov, ki bodo podlaga za črpanje sredstev iz Sklada za pravičen prehod. Kot so poudarili, je za pravičen prehod potrebno vključevanje rudarjev, mladih, nevladnih organizacij, gospodarskih zbornic in drugih deležnikov, ki naj skupaj odločajo o nadaljnji viziji in razvojnih projektih v premogovnih regijah. Po besedah predstavnikov Evropske komisije bo sredstev na voljo dovolj, vendar pa bo dostop do teh sredstev časovno zelo omejen. S strani premogovnih regij pa je bilo na srečanju izpostavljeno, da bi bilo treba pri prehodu premogovnih regij večji poudarek nameniti kakovosti projektov in ne toliko sami časovni dinamiki črpanja razpoložljivih sredstev.

Brane Janjič
O avtorju