Gradnja okolju prijazne polnilne postaje za stisnjen zemeljski plin v Trnovljah poteka po načrtu, končana pa naj bi bila v drugi polovici leta.
Nova polnilna postaja bo namenjena novim avtobusom javnega potniškega prometa in ostalim vozilom na to vrsto pogona (za pravne in fizične osebe). Trenutno imamo v Sloveniji štiri javne polnilnice in sicer dve v Ljubljani, eno v Mariboru in eno na Jesenicah.
Kot pojasnjuje Mestna občina Celje, so gradbena in strojno montažna dela v polnem zamahu. Izvajalci del so pred kratkim položili komunalne vode in postavili nadstrešnico, zato si je ob pogledu na gradbišče že mogoče ustvariti vtis, kako bo izgledala nova polnilna postaja v Trnovljah.
Tehnični pregled polnilnice predvidoma ob koncu leta
Zaradi gradnje polnilne postaje je bilo potrebno prestaviti obstoječi vodovod, za kar je poskrbelo javno podjetje VO-KA. Investitor - družba Plinovodi, Ljubljana, bo začel z izgradnjo priključnega plinovoda in merilne postaje za zemeljski plin. Zaključek del in tehnični pregled pričakujejo v drugi polovici decembra.
Kot je znano, je MOC kot investitorica za izvedbo projekta izgradnje polnilne postaje za stisnjen zemeljski plin pooblastila Energetiko Celje. Investitor priključnega plinovoda za polnilno postajo je družba Plinovodi, Ljubljana, strokovni nadzor med gradnjo pa izvaja celjsko podjetje IBJ-Inženirski biro Januš. Pogodbena vrednost za izvedbo del znaša nekaj več kot 795.000 evrov brez DDV.
V MOC so omenili tudi, da so pred dnevi že prevzeli vseh deset novih avtobusov na stisnjen zemeljski plin, ki bodo začeli voziti v začetku januarja prihodnje leto na petih linijah in bodo center mesta povezovali z večjimi stanovanjskimi naselji. Po zagotovilu bodo vožnje potekale po zelo ugodnih cenah.
Stisnjen zemeljski plin (CNG) je varno in okolju prijazno gorivo
CNG je tehnološko obdelan plin, ki je stisnjen na približno 200 barov in zato zavzame malo prostora. Vozila, ki jih poganja zemeljski plin, so varna in okolju prijazna. Njihovi motorji delujejo tiho, imajo dolgo življenjsko dobo in okolja skorajda ne obremenjujejo s trdnimi delci PM10. Emisije teh očem nevidnih delcev so zanemarljivo majhne, kar je za mesto Celje, kot pravijo na Mestni občini Celje, zelo pomembno.
Znano je, da si v MOC s številnimi ukrepi na različnih področjih prizadevajo, da bi rešili ali vsaj omilili zahteven okoljski problem. Koncentracije delcev PM10 se na letni ravni sicer zmanjšujejo in ne presegajo dovoljene letne vrednosti, drugače pa je v zimskih mesecih, ko prihaja do preseganja dovoljenega števila dnevnih prekoračitev. Virov emisij prahu, v katerem so trdni delci PM10, je več, med najpomembnejša sodijo kurišča, promet in industrija. Svoje prispeva tudi neugodna kotlinska lega mesta s temperaturnimi inverzijami in dnevi brez vetra, kar dodatno povzroča kopičenje delcev v zraku, so med drugim še pojasnili na MOC.