Osemletni projekt, namenjen lažjemu prehodu Slovenije v nizkoogljično družbo, se imenuje LIFE IP CARE4CLIMATE.
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) kot vodilni partner, skupaj s še 14 partnerji, vodi in usmerja omenjeni projekt, ki ga sofinancira evropski program LIFE. Projekt, ki se izvaja z namenom pospešitve dolgoročnega prehoda na nizkoogljični program, zajema področje trajnostne mobilnosti, energetske učinkovitosti, spodbujanja zmanjševanja živilskih odpadkov, zelena javna naročila in uvajanje vsebin o podnebnih vprašanjih v visokošolskem učnem načrtu družbe.
Kot poudarja minister Simon Zajc, je informiranje in ozaveščanje javnosti ključnega pomena, saj v diskusijah o podnebnih spremembah pogosto prihaja do polarizacije o razumevanju problematike in potrebnih ukrepih. Prav medsebojno nerazumevanje pa lahko posledično pripelje do njihovega prepočasnega izvajanja. Naslednji meseci bodo po ministrovih besedah ključni za sprejem krovnih dokumentov dolgoročne podnebno-energetske politike, ki bodo skovale prihodnost do leta 2050, zato je informiranje, ozaveščanje in medsebojno sodelovanje med ključnimi deležniki še toliko bolj pomembno.
Po besedah vodje projekta mag. Nives Nered (MOP) z omenjenim projektom podpirajo učinkovitejše izvajanje ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov, določenih v strateških dokumentih, ki jih je sprejela Vlada RS za doseganje zakonodajnih ciljev Slovenije na področju zmanjšanja emisij toplogrednih plinov in deleža OVE v končni rabi energije. Zmanjšujejo pa tudi vrzeli pri izvajanju ukrepov zmanjšanja emisij toplogrednih plinov v sektorjih, kjer so največji potenciali zmanjšanja emisij, na primer raba energije v stavbah in na področju cestnega prometa, kjer se emisije še vedno ne zmanjšujejo.
Projekt, ki je že stekel v Sloveniji v začetku letošnjega leta, bo omogočil hitrejše in cenejše doseganje cilja zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2030 na način, ki bo prispeval k doseganju drugih podnebnih in okoljskih ter sektorskih ciljev; med drugim gre za zmanjševanje emisij onesnaževal zraka, zagotavljanje zanesljivosti oskrbe z energijo, rabo naravnih virov in podobno. (mj)