V svetu poraba električne energije neprestano narašča, zato so se države EU zavezale, da se do leta 2020 poraba energije v EU zmanjša za 20 odstotkov.
Čeprav je po raziskavi REUS v Sloveniji zaznati vse bolj pozitiven odnos ljudi do porabe energije, pa dejanska izvedba teh načel še ni na želeni ravni učinkovite rabe energije oziroma se ne odraža v dejanskem izvajanju v našem vsakdanjiku.
Zadnja raziskava energetske učinkovitosti Slovenije je pokazala, da Slovenci postajamo bolj energetsko učinkoviti. Vse več gospodinjstev namreč razmišlja o tem, kako bi učinkovito rabili energijo. Pri varčevanju z energijo prihranimo kar trikrat: prihranimo denar, zmanjšujemo hitre rasti porabe električne energije in zmanjšujemo emisije toplogrednih plinov. Vsi, tako gospodinjstva, kot javni in storitveni sektor, se zavedajo, da lahko s preprostimi ukrepi zmanjšajo rabo energije, a pomanjkanje denarja oddaljuje ukrepe, k katerimi bi lahko privarčevali, v prihodnost.
V zadnjih letih se je zvrstila vrsta kampanj, ki so pozivale k varčevanju in odgovornemu ravnanju z energijo. Ena teh je tudi kampanja Energija si, bodi učinkovit, ki je namenjena spodbujanju učinkovite rabe in obnovljivih virov energije predvsem v gospodinjstvih, podjetjih in javni upravi. K varčevanju z energijo pa zagotovo prispevajo tudi nepovratna sredstva za izvedbo teh ukrepov, med drugim tudi nepovratna sredstva Eko sklada. (pb)