Na forumu so sodelovali predstavniki držav članic in institucij EU, strokovnjaki za energetiko, vlagatelji, nosilci projektov ter predstavniki regulativnih organov in nevladnih organizacij. Govorili so o vlogi energetske infrastrukture pri prehodu na čisto energijo ter o načinih financiranja naložb. Udeleženci foruma so poleg tega razpravljali tudi o stroških čezmejnih projektov, vlogi evropskih programov financiranja ter zasebnega in javnega sektorja pri financiranju energetske infrastrukture.
Kot je ob začetku srečanja dejal evropski komisar za podnebne ukrepe in energijo Miguel Arias Cañete, je v zadnjih mesecih prišlo do precejšnjega preboja na tem področju, kar dokazujeta finsko-estonski in hrvaško-slovenski projekt. Poleg tega je napovedal, da bo v kratkem potrjen politični sporazum o projektu sinhronizacije omrežja baltskih držav z omrežjem kontinentalne Evrope. To je projekt, za katerega so si prizadevali že zelo dolgo, saj bo veliko doprinesel k varni in zanesljivi oskrbi z električno energijo v celotni regiji.
EU sicer v okviru instrumenta za povezovanje Evrope financira številne infrastrukturne projekte po Evropi, med drugim tudi projekt SINCRO.GRID. Po ocenah Evropske komisije bi bilo treba do leta 2030 v prenosna omrežja za električno energijo vložiti 173 milijard evrov, v prenosna omrežja za plin pa 78 milijard evrov.
Prvi forum je potekal leta 2015, organiziran pa je bil z namenom razprave o ključnih temah v povezavi z infrastrukturo in evropsko energetsko politiko. Prav energetska infrastruktura je ključna za dokončno vzpostavitev skupnega energetskega trga in za doseganje ciljev, kot sta zmanjšanje emisij CO2 in zanesljiva in varna oskrba z energijo. Forum predstavlja platformo za izmenjavo mnenj med odločevalci in ostalimi deležniki.