Nenad Trkulja, vodja projekta Sončna elektrarna (SE) Prapretno iz družbe HSE, Samo Kreže, vodja projekta Sončna elektrarna (SE) Blate iz podjetja Rudis, ter Božidar Roglič, predsednik Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, so na današnji okrogli mizi, ki so jo pripravili pri Europe Direct Zasavje in Regionalni razvojni agenciji Zasavje, razpravljali o prihodnosti sončne energije v regiji.
V Zasavju je namreč na področju sončne energije že zraslo nekaj projektov, še več pa se jih obeta v prihodnje. Družba HSE je tako v regiji postavila največjo sončno elektrarno v državi, ki jo v prihodnosti nameravajo še razširiti v drugo in tretjo fazo. V družbi so že v letu 2019 začeli razmišljati o gradnji sončnih elektrarn, sledila je izbira lokacije in pridobivanje potrebnih dovoljenj, v letu 2022 pa je tri-megavatna elektrarna začela obratovati. V prihodnjih fazah so predvidene nadaljnje širitve do končne moči do 13 megavatov.
V družbi HSE so SE Prapretno uvrstili med eno svojih proizvodnih enot, ki dopolnjuje proizvodnjo termo- in hidroelektrarn. Opažajo pa, da je sončna proizvodnja nezanesljiva in nepredvidljiva, proizvodnja zaradi vremenskih vplivov lahko v nekaj sekundah celo pade za polovico, zato jo nenehno uravnavajo s preostalimi viri. Trenutno je to še možno, ko pa bodo tovrstni viri dosegli 20 ali
30- odstotni delež, pa bodo že morali vključiti tudi rešitve shranjevanja energije, kot so baterije.
Prav tako v letu 2022 je zaživela tudi SE Blate, projekt podjetja Rudis, ki je tako kot SE Prapretno namenjena prodaji elektrike v omrežje. Tudi SE Blate je zrasla na sončni lokaciji v Zasavju nad Hrastnikom, na bivšem dnevnem kopu nekdanjega rudnika. Tudi ta elektrarna je talnega tipa, njena nazivna moč znaša megavat in pol. Kot nadgradnjo tega projekta v podjetju že načrtujejo vgradnjo baterijskega hranilnika, s čimer bo ob presežkih energijo moč shraniti ter hkrati doseči boljši ekonomski učinek. Hkrati pa že pripravljajo tudi nov projekt sončne elektrarne podobne velikosti, kot je elektrarna na Blatah.
Poleg tržnih sončnih elektrarn se v regiji v kratkem obeta še skupnostna sončna elektrarna na strehi hrastniške osnovne šole. Gre za prvi projekt Energetske zadruge Zeleni Hrastnik in hkrati za največjo skupnostno sončno elektrarno nazivne moči 300 kilovatov, ki je namenjena samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov. Namen projekta je predvsem znižati stroške za elektriko vsem, ki se vključujejo v projekt, saj bodo v skupnosti plačali le poračunski del, če bo poraba višja od proizvodnje.