Energetika

V Zbiljah potekalo že 23. srečanje obvodnih turističnih društev

Na srečanju so poudarili primer dobre prakse sodelovanja med Občino Medvode, podjetjem Savske elektrarne Ljubljana in objezerskim Turističnim društvom Zbilje.
V Zbiljah potekalo že 23. srečanje obvodnih turističnih društev

Kar 20 turističnih društev iz cele Slovenije oz. več kot 400 prostovoljcev se je 2. junija zbralo na tradicionalnem 23. srečanju obvodnih turističnih društev, ki je za gostitelja Turistično društvo Zbilje hkrati pomenilo tudi obeležitev 65-letnice Zbiljskega jezera. 

Na srečanju so predstavili dobre prakse sobivanja ob akumulacijskem jezeru in hkrati z ostalimi turističnimi društvi iz Turistične zveze Medvode pripravili oglede dobrih praks in lepih točk po celotni občini. Že 23. srečanje obvodnih turističnih društev je tudi tokrat zbralo številne udeležence, ki so cel dan preživeli ob Zbiljskem jezeru. 

Skupnost društev, ki delujejo v okviru Turistične zveze Slovenije, se je nekdaj imenovala skupnost objezerskih društev, predlani pa je prerasla v skupnost obvodnih društev, saj so se pridružila tudi društva, ki delujejo ob rekah in potokih. Društva so namreč ugotovila, da le združena lahko enotno nastopajo proti zakonodajalcem, ki prevečkrat spreminjajo vodno zakonodajo brez misli na turistično dejavnost ob in na vodah. Zaradi tega, pa tudi zaradi druženja enakomislečih društev, ki si na vsakoletnih druženjih izmenjajo izkušnje in primere dobrih praks, je srečevanje ostalo tradicionalno vse od prvega srečanja v Mostu na Soči. 

Dokaz, da lahko hidroelektrarna pozitivno vpliva na razvoj kraja 

Letošnje srečanje je bilo po 15 letih ponovno ob Zbiljskem jezeru, kjer so v tem času izjemno obogatili turistično ponudbo, tudi s pomočjo skupnega nastopanja na tovrstnih srečanjih. Zaradi tega je bila osrednja tema okrogle mize, ki so se je udeležili predvsem predsedniki sodelujočih turističnih društev, primer dobre prakse sodelovanja med lokalno skupnostjo, to je Občino Medvode, hidroenergetskim podjetjem Savske elektrarne Ljubljana in objezerskim TD Zbilje. V 65 letni zgodovini jezera, od njegovega nastanka pa vse do danes, je delovanje TD Zbilje dokaz, da hidroelektrarna lahko pozitivno vpliva na razvoj kraja. 

Prisotni so z velikim zanimanjem prisluhnili Iztoku Pipanu, predsedniku TD Zbilje in tudi predsedniku skupnosti obvodnih krajev Slovenije (od leta 2016), ki je v svojem izvajanju prikazal dosedanje življenje Zbiljskega jezera, povezanega tako s turističnim razvojem kot tudi z ekološkimi težavami in rešitvami. Jezero je že od začetka privabljalo veliko število obiskovalcev, kar je zgodaj prispevalo tudi k ustanovitvi TD Zbilje. Krajani so izjemno uspešno delovali in gospodarili z turističnimi objekti, ter tako skrbeli za razvoj kraja in okolice jezera. Jezero se je od leta 1974 zaradi sedimentov zamuljilo do te mere, da je onemogočalo tako turistične dejavnosti na vodi, pa tudi energetski volumen se je zmanjšal za 40%. 

Prvi primer ekološke sanacije bazenov  hidroelektrarn v Sloveniji 

Zaradi navedenih razlogov ter pritiskov lokalne skupnosti in TD Zbilje so se v podjetju Savske elektrarne Ljubljana lotili sanacije Zbiljskega jezera. Gre za prvi primer ekološke sanacije akumulacijskih bazenov hidroelektrarn v Sloveniji. Prioriteta pri zasnovi sanacije je bila izboljšanje kakovosti življenjskih pogojev ljudi ob jezeru, ob sočasnih ukrepih varovanja življa v jezeru z ohranitvijo naravnega ravnovesja. Tako je bil obseg črpanja sedimentov lokalno omejen na območje pod vasjo Zbilje, druga območja, kjer so se na plitvinah in prodiščih razvila drstišča in gnezdišča, pa so ostala v nespremenjenem stanju. 

S sanacijo je nastala nova površina velikosti 3 ha, ki so jo Savske elektrarne Ljubljana predale v upravljanje TD Zbilje. Tako je društvo v novem turističnem zagonu pričelo urejati novo površino, hkrati pa so poskrbeli tudi za elektriko in vodo. Projekt elektrifikacije je obsegal zadostno jakost energije tudi za največje prireditve, ter omogočal večje število priključnih mest. 

V sodelovanju z Občino Medvode in Savskimi elektrarnami Ljubljana so uredili veliko prireditveno ploščad, namenjeno prireditvam, izgrajeno kot asfaltirano igrišče za mali nogomet, rokomet in košarko, s tem, da je površina zasedena tudi  s pripravami rolkarjev ter gasilcev. Ideja o privabitvi družinskih obiskovalcev je vsekakor botrovala temu, da so ob jezeru najprej postavili otroško igrišče, ki so se mu pridružila še igrišča za odbojko na mivki, sledila je izgradnja vaškega trga, namenjenega različnim prireditvam, na koncu pa so uredili še velik prostor za piknike. 

Zbiljsko jezero leži na južnem robu Sorškega polja, zato se vanj izteka podtalnica, ki je polna gnojil intenzivnega kmetijstva, obenem pa je območje Save nad jezerom še vedno komunalno neurejeno. Vse to je prispevalo k intenzivni rasti vodnega rastlinja, ki je postopoma prekrilo površino jezera in mašilo turbinske vtoke v elektrarni. Na srečo je bil tudi ta problem rešen v sodelovanju vseh treh deležnikov. 

Za čiščenje gladine in košnjo alg na jezeru skrbi posebno plovilo 

Tako so v društvu posebej ponosni, da je Zbiljsko jezero prvo v Sloveniji, kjer za čiščenje gladine in košnjo alg skrbi posebno plovilo. To plovilo je skupni projekt tako SEL kot Občine Medvode, TD Zbilje pa je tisto, ki je kar nekaj let aktivno opozarjalo pristojne na nujnost nakupa takega plovila. Tako se sedaj alge v Zbiljskem jezeru kosi s plovilom nemškega proizvajalca, ki ima podobna plovila po vseh večjih jezerih v Evropi. Prisotni so si to plovilo v okviru srečanja tudi ogledali med vožnjo na jezeru. 

Direktor Savskih elektrarn Drago Polak je na okrogli mizi poleg predstavitve plovila in razlogov, ki so pripeljali do tega nakupa, prisotne seznanil tudi s tem, da se plovilo lahko najame tudi za košnjo posameznih jezer, saj konstrukcija plovila omogoča, da se lahko prepelje s tovornjakom. Jure Galičič, vodja turizma v Občini Medvode, pa je prestavil prizadevanja občine na področju turizma ob vodah, po katerih ima občina tudi ime. 

Med več kot 40 prijavitelji čistilnih akcij nagrajeni trije finalisti 

Na okrogli mizi sta bila udeležencem predstavljena tudi zanimiva projekta povezana z vodami. Projekt »Moja reka.si« je na pobudo Coca-Cole v Sloveniji in s podporo Ministrstva za okolje in prostor, Turistične zveze Slovenije in Mednarodne komisije za Savski bazen v letošnji pomladi povezal organizatorje čistilnih akcij in jim pomagal širiti glas za čistejše reke in okolje. Med več kot 40 prijavitelji čistilnih akcij so bili nagrajeni trije finalisti: zmagala je Občina Žalec, drugo mesto je osvojilo Turistično društvo Zalog, srednješolci z Gimnazije Krško, sicer tretji finalisti, pa so postali tudi ambasadorji projekta v prihodnjem letu. 

Projekt »Moja jezera« je osebni projekt Mance Korelc, v katerem želi s kolesom ali peš obiskati vsa slovenska jezera! Skupna zapisana številka slovenskih stoječih voda je med 900 in 1300, tako bo potreben daljši čas, da bo vsa obiskala. Vsako jezero bo fotografirala, dodala krajši opis in skupaj z zemljevidom objavila na spletni strani. Sčasoma bo stran postala spletni leksikon vseh slovenskih jezer in obenem promocija za vodne čare, ki jih z obiskom zanemarjamo zaradi turističnih biserov. 

Udeleženci so si poleg jezera ogledali tudi druge turistične znamenitosti   

V času okrogle mize si je skoraj 300 udeležencev na različnih izletih ogledalo turistične znamenitosti Občine Medvode in obiskalo kmetije, ki se ukvarjajo z dopolnilnimi dejavnostmi. To je bilo še posebej zanimivo za številne predstavnike podeželskih turističnih društev, saj je namen vsakoletnih srečevanj tudi spoznavanje dobrih praks in možnost prenosa idej v lokalno okolje. Izleti so bili pripravljeni v sodelovanju z medvoškimi turističnimi društvi in z lokalnimi vodniki javnega zavoda Sotočje Medvode.

Po povratku na prizorišče so se udeleženci okrepčali z domačimi dobrotami na stojnicah društev združenih v TZ Medvode ter s sladicami, ki so jih napekle članice aktiva kmečkih žena Medvode Vodice. Nato so si lahko ogledali turistično ponudbo Zbiljskega jezera, tudi novo galerijo na prostem, ki je skupni projekt TD Žlebe Marjeta, Občine Medvode in TD Zbilje. V 15 velikih okvirjih, ki so postavljeni ob jezeru si bodo obiskovalci v letu 2018 lahko ogledali razstavo starih turističnih razglednic z območja Občine Medvode. 

Osrednji del praznovanja je bil namenjen slovesnosti pod velikim prireditvenim šotorom, kjer je za atraktiven začetek poskrbel lokalni umetnik z ledeno skulpturo laboda, ki jo je z motorno žago izdelal iz velikega kosa ledu tik pred prireditvijo. Prireditev je bila zasnovana kot prikaz Zbilj skozi različne točke in nastope.

Organizatorji čistilnih akcij pomagajo širiti sporočilo o varovanju okolja 

V okviru prireditve je prisotne nagovorila tudi Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, ki je podelila tudi nagrade v letošnji akciji »Moja reka.si«. Ob tej priložnosti je dejala: »Čestitam in zahvaljujem se vsem prostovoljcem, ki iz leta v leto namenijo svoj prosti čas in sodelujejo v čistilnih akcijah. Organizatorji čistilnih akcij s svojimi dejanji pomagajo širiti sporočilo, da je nujno čistiti in vzdrževati čistočo okolja. Z zavedanjem o pomembnosti varovanja okolja in odgovornejšim ravnanjem vsakogar izmed nas je Slovenija dandanes lepša in čistejša kot pred desetletji.«  

Prisotne je nagovoril tudi Peter Misja, predsednik Turistične zveze Slovenije, ki je poudaril izjemen pomen tovrstnih druženj turističnih prostovoljcev in delo skupnosti obvodnih TD v dobro vseh članov. 

Na srečanju so napovedali tudi organizatorje prihodnjih dveh srečanj. V letu 2019 bo srečanje na skrajnem vzhodu Slovenije, ob Bukovniškem jezeru v Občini Dobrovnik, jubilejno 25 srečanje leta 2020 pa se bo zgodilo tam, kjer se je vse skupaj pričelo: v Mostu na Soči. (mj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju