Obnovljivi viri

V Združenju slovenske fotovoltaike razočarani nad odločitvijo EKO sklada

Odločitev o nenadnem zaključku razpisa za nepovratna sredstva za naprave za samooskrbo z električno energijo kaže na slabo načrtovanje slovenske energetske politike.

V Združenju slovenske fotovoltaike razočarani nad odločitvijo EKO sklada

V Združenju slovenske fotovoltaike so s presenečenjem sprejeli novico, da EKO sklad že v začetku marca zaključuje javni poziv za nepovratne finančne spodbude/pomoči za naprave za samooskrbo z električno energijo. Kot so zapisali, so nad to nenadno odločitvijo, na katero se številni mali investitorji niso mogli pripraviti in so začeli s postopki za postavitev svoje elektrarne in pogovore z izvajalci, računajoč na subvencijo iz tega poziva, zaskrbljeni, saj nikakor ni v skladu s prizadevanji in zavezami Slovenije glede doseganja deležev obnovljivih virov energije. Po mnenju Združenja ta nenadni konec navedenega razpisa znova kaže na slabo načrtovanje v slovenski energetski politiki, kjer se odločitve sprejemajo čez noč in je zato negotovost v zvezi z investicijami v energetiko, žal stalnica. Podobno se je zgodilo že z omrežnino, pravijo v Združenju, ki je bila nedavno odtegnjena slovenskim distribucijskim podjetjem, čeprav obstajajo potrjeni investicijski načrti in mednarodne zaveze in bi ta podjetja morala pospešeno vlagati v izgradnjo in posodobitev infrastrukture, ki bi omogočala hitrejše priklope obnovljivih virov energije. V Združenju ob tem še poudarjajo, da se jim zdi  neverjetno, da bi lahko že do začetka marca zmanjkalo sredstev, predvidenih za celotno leto 2022, saj so se do sedaj koristila še sredstva iz razpisa v letu 2021.  Zato so EKO sklad in pristojno ministrstvo že pozvali, naj javno predstavita koliko sredstev je bilo za nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo porabljenih v letu 2020 in 2021, ter koliko jih bo na osnovi do sedaj prejetih vlog v letu 2022.
V Združenju so še zapisali, da glede na nedoseganje ciljev Slovenije na področju obnovljivih virov energije, zaradi katerih že plačujemo visoke kazni ter popoln obrat evropske doktrine v zvezi z najnovejšimi dogajanji v Ukrajini, po kateri je treba vse sile usmeriti v čim večjo energetsko samozadostnost evropskih držav, ocenjujejo odločitev, da se čez noč nehajo spodbujati investicije v samooskrbo z električno energijo, za popolnoma zgrešeno in škodljivo.

Svoje ogorčenje nad nenadnim zaključkom razpisa so izrazili tudi v podjetju SONCE energija in ob tem zapisali, da po njihovih informacijah na Centru za podpore na Borzenu stoji neporabljenih več kot 240 milijonov evrov, namenjenih za obnovljive vire. Če EKO skladu res zmanjkuje denarja, pravijo, bi lahko desetino teh sredstev prenakazali na EKO sklad in bi na ta način lahko zagotovili nadaljnje nemoteno izvajanje edinih energetskih investicij, ki jih državljani in plačniki elektrike sami financirajo, in ki imajo ugodne učinke tako za državljane kot za gospodarstvo in okolje.

EKO sklad je sicer pred kratkim sporočil, da so zaradi izredno velikega števila prejetih vlog v zadnjih mesecih vsa razpoložljiva sredstva za spodbude za vgradnjo sončnih elektrarn za samooskrbo v letu 2022 že porabljena. 

Brane Janjič
O avtorju