Sobota, 2. marca, v Svetu energije v Krškem.
Program
10:00 – Voden ogled po Svetu energije
11:00 – Delavnica Radioaktivnost v domovih
Predavatelj Radko Istenič bo s pomočjo Geiger-Müllerjevega števca in popolnoma vsakdanjih predmetov prikazal vseprisotnost radioaktivnih izotopov. Naše telo je neprestano v stiku s sevanjem iz zemlje in vesolja. Zemeljska skorja vsebuje različne radioaktivne snovi, med njimi tudi uran 238. V njegovi razpadni verigi je tudi radioaktiven žlahtni plin radon 222, ki se dviga skozi zemeljske razpoke in pride na površje in v ozračje. Zaradi tega je prisoten tudi v hišah, še posebej v kletnih prostorih. Plin radon 222 razpade v manj kot štirih dneh v radioaktivne izotope svinca, polonija in bizmuta. Ti izotopi so trdni in so kot prah prisotni v zraku, na tleh in ne nazadnje na čisto vsakdanjih predmetih. Človeško telo se je skozi evolucijo prilagodilo živeti z naravno dozo radioaktivnega sevanja, zato za naše življenje ne predstavlja nobene nevarnosti.
11:30 – Delavnica Verižni eksperiment
Učitelj Andrej Kozinc in skupina učencev iz OŠ Boštanj bodo predstavili verižni eksperiment, ki so ga sami ustvarili in prejeli pohvalo za najboljšo fizikalno rešitev na mednarodni prireditvi Verižni eksperimenti 2011 v Železniškem muzeju v Ljubljani. Verižni eksperiment je skupek naprav, ki se poganjajo ena za drugo, tako da prejšnja sproži naslednjo, po principu podiranja domin. V elemente so avtorji vgradili veliko zanimivih dogodkov, ki prikazujejo različne fizikalne zakonitosti. Do zdaj ste take naprave lahko videli samo v kakšni risanki ali reklami. Sedaj vas vabijo, da skupaj sprožite napravo in občudujemo različne fizikalne dogodke, ki tem sledijo.
14:00 – Voden ogled po Svetu energije
15:00 – Delavnica Verižni eksperiment (mentor Andrej Kozinc iz OŠ Boštanj)
15:30 – Delavnica O magnetizmu (predavatelj Garsia Kosinac)
Magnetizem je fizikalni pojav, s katerim nekatere snovi delujejo z odbojno ali privlačno silo na druge snovi. Gibanje nabitih delcev povzroči magnetno polje. Magnetizem je navzoč v vseh snoveh, vendar je v nekaterih snoveh tako šibak, da ga brez posebnih priprav ne moremo zaznati. Med bolj znanimi snovmi, pri katerih so magnetni pojavi močno izraženi, so železo, nekatera jekla in mineral magnetit. Ali mislite, da o magnetih veste že popolnoma vse? Poskušali vam bodo prikazati kateri so najmočnejši magneti, zakaj določene snovi lebdijo na močnimi magneti, raziskali boste ali z magnetom lahko vplivamo na navadno vodo, spoznali boste lastnosti ferofluidov – tekočih magnetov in še veliko drugih poizkusov… (vh)
www.svet-energije.si