Na tretji Eko konferenci ob svetovnem dnevu Zemlje je bilo v Ljubljani govora tudi o energetiki včeraj, danes in jutri.
Panelu o energetiki je včeraj na Gospodarskem razstavišču predsedoval prof. dr. Peter Novak, dekan Visoke šole za tehnologije in sisteme, ki je poudaril, da je trenutno najzanesljivejša energija ravno sončna. »Ne vemo natančno, kaj bo jutri, a sonce bo nedvomno sijalo.« S temi besedami je odprl panel in nadaljeval: »Začeti moramo govoriti o kakovosti energije, hkrati pa se vprašati, ali je večja okoljska prednost, če imamo obnovljive vire, ali je večja okoljska škoda.«
Dr. Novak je na konferenci med drugim opozoril, da običajno govorimo le o porabi energije. V resnici pa energije ne moremo porabiti, ampak jo samo pretvarjamo, uporabljamo pa goriva, toploto, elektriko in podobno. Po njegovem je potrebno, da se v prihodnje začnemo več pogovarjati o kakovosti energije, to je o eksergiji in anergiji. Ta dva pojma je leta 1955 uvedel slovenski znanstvenik dr. Zoran Rant, ki je bil prof. na Univerzi v Ljubljani.
Mag. Andreja Urbančič iz Inštituta Jožef Stefan je kot strokovnjakinja za energetsko učinkovitost in sodelujoča pri pripravi energetske zakonodaje zbrane opomnila, da je energetska učinkovitost izjemno pomembna, saj trenutno v Evropski uniji 11 odstotkov bruto domačega proizvoda predstavlja stroške energije.
Mihael Mirtič z Gradbenega inštituta ZRMK je s primerom dobre prakse - evropskim projektom »Energy Neigbourhoods2« (Energetsko učinkovite soseske) prikazal, kako lahko s spremenjenimi bivalnimi navadami gospodinjstva v štirih mesecih dosežejo tudi do 9 odstotkov prihrankov energije. Projekt je osredotočen na prizadevanja za zmanjšanje rabe energije z ukrepi, ki ne zahtevajo investicij.
Milan Lampret iz Elektro Energije (hčerinsko podjetje matične družbe Elektro Ljubljana) je predstavil novo storitev Vklopi prihranek, ki je še en primer dobre prakse, kjer gre za upravljanje s porabo energije in tudi za učinkovito rabo energije. Omenjena storitev ima namreč kar do 40 odstotkov nižjo ceno električne energije glede na veljavni cenik, vsaj dva dni v tednu v časovnem obdobju dveh ur.
Ob zaključku panela Energetika včeraj, danes, jutri pa je društvo Planet zemlja podpisalo sodelovanje z Agencijo za energetiko Novi Sad. (mj)