Včeraj je v Ljubljani potekal 1. posvet o Energetskem zakonu, ki pomaga ustvarjati pogoje tudi za večjo zanesljivost oskrbe.
Energetski zakon (EZ-1) v slovenski pravni red prenaša določbe desetih evropskih direktiv, ureja področje trga z energijo ter spodbujanje energetske učinkovitosti, obnovljivih virov energije ter nadzor in regulacijo trga.
Na 1. posvetu o novem Energetskem zakonu (organiziralo ga je podjetje Prosperia, d.o.o.) je mag. Bojan Kumer, državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo in prostor (MzIP), podal konceptualno zasnovo novega energetskega zakona ter glavne spremembe, ki jih prinaša Energetski zakon. Udeležencem posveta je na kratko predstavil tudi naloge, ki jih je treba še opraviti do sprejema vseh potrebnih podzakonskih aktov.
Kot so sporočili z MzIP, so na tem posvetu poleg državnega sekretarja sodelovali tudi dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, ter mag. Urban Prelog, mag. Hinko Šolinc in Jurij Vertačnik, vsi z Direktorata za energijo na omenjenem ministrstvu.
Energetski zakon bo pripomogel h krepitvi konkurence
Kot je znano, je energetski zakon začel veljati 22. marca 2014. Po besedah predstavnikov MzIP bo zakon bistveno pripomogel h krepitvi konkurence in pravic potrošnikov, hkrati pa pomagal ustvarjati pogoje za večjo zanesljivost oskrbe. Dobro delujoč trg z energijo, kot osnovni predpogoj za gospodarsko rast in izhod iz krize, bo zagotovil konkurenčne cene energije, kar bo imelo pozitiven vpliv tako na gospodinjstva, kakor tudi na gospodarstvo.
Novi Energetski zakon v slovensko zakonodajo prenaša več evropskih direktiv in uredb s področja trga z zemeljskim plinom in električno energijo ter energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije. Zakon poleg prenosa evropske zakonodaje v nacionalni pravni red ureja tudi druga področja energetske politike, kot sta npr. energetska infrastruktura in oskrba s toploto.
Sicer pa omenjeni zakon prinaša večjo preglednost pravne ureditve na področju energetike. Obstoječi zakon iz leta 1999 je bil namreč doslej že petkrat noveliran in je postajal vedno bolj nepregleden. (mj)