Leto 2021 je zaznamovala podpovprečna domača proizvodnja in večja potreba po uvozu električne energije. Direktorat za energijo na Ministrstvu za infrastrukturo je objavil podatke bilance prevzema in oddaje električne energije v prenosnem in distribucijskem sistemu v Sloveniji za lansko leto, iz katere izhaja, da je domača proizvodnja v slovenski elektroenergetski sistem lani prispevala 11.730 GWh električne energije. Odjem končnih odjemalcev je znašal 14.134 GWh, kar je 3 odstotke več kot leta 2020. V Sloveniji smo v letu 2021 z domačo proizvodnjo pokrili 83 odstotkov porabe električne energije končnih odjemalcev. Domače elektrarner so z upoštevanjem slovenskega 50-odstotnega deleža proizvodnje iz JE Krško v slovenski elektroenergetski sistem v letu 2021 prispevale 11.730 GWh električne energije, kar je 8 odstotkov manj kot v letu 2020. Prevzem električne energije iz tujine, ki je v največji meri zagotovljen preko prenosnega omrežja, pa je bil za 18 odstotkov višji kot leto prej.
Poraba električne energije se je v letu 2021 v primerjavi z letom 2020 povečala pri odjemalcih na distribucijskem sistemu za 4 odstotke, poraba zaprtih distribucijskih sisitemov je bila nižja za 6, neposrednih odjemalcev pa višja za 12 odstotkov. V letu 2021 je bil evidentiran za 5 odstotkov manjši izvoz električne energije kot v letu 2020. Statistična pokritost porabe z domačo proizvodnjo električne energije ob upoštevanju izgub je v letu 2021 znašala 83 odstotkov. Izgube električne energije na prenosnem in distribucijskem sistemu pa so bile v letu 2021 v primerjavi z letom 2020 manjše za odstotek.
Neto odjem električne energije v Sloveniji je v letu 2021 znašal 13.297 GWh oziroma 58,3 odstotkov in oddaja v tujino 8.689 GWh ali 38 odstotkov celotnega bruto odjema. Poraba električne energije odjemalcev, priključenih na distribucijski sistem, je znašala 11.467 GWh oziroma 50,2 odstotka, zaprtih distribucijskih sistemov 1.342 GWh oziroma 5,9 odstotka, neposrednih odjemalcev na prenosnem sistemu 103 GWh oziroma 0,5 odstotka in poraba ČHE Avče 384 GWh oziroma 1,7 odstotka bruto odjema električne energije. Izgube na prenosnem in distribucijskem sistemu so v letu 2021 znašale 837 GWh, kar predstavlja 3,7 odstotka bruto odjema električne energije.