Vlada je sklenila Koncesijsko pogodbo za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih vodnega telesa reke Save od Ježice do Suhadola, ki se sklepa s koncesionarjem družbo Holding slovenske elektrarne (HSE) Ljubljana. Vlada je sklenila tudi Sporazum o ureditvi načina izvajanja koncesije za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delih vodnega telesa reke Save od Ježice do Suhadola z družbo HSE ter lokalnimi skupnostmi, občinami Litija, Zagorje ob Savi, Trbovlje, Hrastnik in Laško. Za podpis koncesijske pogodbe in sporazuma je vlada pooblastila ministra za okolje in prostor mag. Andreja Vizjaka. Pogodbi sta podlaga za nadaljevanje postopkov v zvezi z izkoriščanjem vodnega potenciala za proizvodnjo električne energije na delih vodnega telesa reke Save od Ježice do Suhadola.
Skupna letna potencialna energija vodnega telesa, ki je predmet te koncesije, ob upoštevanju 50-letnega hidrološkega obdobja 1961-2010 iz povprečnih letnih pretokov reke Save, vzetih iz hidrološkega vidika iz težiščnih profilov posameznih lokacij pregradnih profilov HE, znaša 1.105 GWh/leto. Koncesijska pogodba določa predvsem tiste vsebine, ki so bistvene za nadaljevanje postopkov umeščanja hidroelektrarn v prostor, pri čemer nekateri elementi koncesijskega razmerja v danem trenutku še niso določeni oziroma znani (kot npr. število in točna lokacija hidroelektrarn, potrebna zavarovanja v zvezi s samo gradnjo elektrarn in izvajanjem vodne pravice itn.) in bodo v nadaljevanju po umestitvi v prostor določeni z aneksom. Državni prostorski načrti za prvi del hidroelektrarn na srednji Savi Suhadol, Trbovlje in Renke bodo pripravljeni v roku treh let.
Vodna pravica se bo lahko na območju koncesije začela izvajati šele po dokončanju posamezne hidroelektrarne, takrat bo nastopila tudi obveznost koncesionarja za plačilo za koncesijo, ki se v skladu z uredbo deli med državo in občine na vplivnem območju koncesije. Koncedent sklepa to koncesijsko pogodbo z namenom, da v Republiki Sloveniji zagotovi v čim večji meri rabo učinkovitih in obnovljivih virov električne energije in s tem prispeva k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov in blaženju klimatskih sprememb ob upoštevanju drugih okoljskih ciljev in ciljev upravljanja z vodami. Istočasno bo z izvedbo potrebnih ureditev zagotovljena tudi poplavna varnost na širšem območju srednje Save.
Istočasno se s koncesijsko pogodbo sklene še sporazum, ki se sklepa z namenom natančnejše ureditve medsebojnih pravic in obveznosti njegovih podpisnikov v zvezi z ureditvijo načina izvajanja koncesije za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delu vodnega telesa reke Save od Ježice do Suhadola. Določa tudi pravila medsebojnega sodelovanja, obveščanja in koordinacije tako, da bo umeščanje v prostor, gradnja energetskih objektov in naprav ter državne in lokalne infrastrukture na območju ter kasneje tudi izvajanje vodne pravice potekalo učinkovito in nemoteno, upoštevaje določila veljavne zakonodaje, koncesijskega akta, koncesijske pogodbe in programa izvedbe infrastrukturnih ureditev.
Priloga sporazuma vsebuje tudi nabor projektov ureditev državne in lokalne infrastrukture na območju občin podpisnic sporazuma, izdelava strokovnih podlag za te projekte in drugi podatki za te projekte, in so kot priloga sestavni del tega sporazuma. Posamezni projekti se bodo izvedli vzporedno z graditvijo hidroelektrarn in spremljajoče infrastrukture, saj gre v večini primerov za investicije, ki so vsebinsko povezane z gradnjo energetske in vodne infrastrukture in jih je zato smiselno izvesti sočasno.
Ob tem je vlada izdala tudi Uredbo o koncesiji za rabo vode za proizvodnjo električne energije na delu vodnega telesa reke Save od Ježice do Suhadola. Uredba namreč določa razmerje med državo in občino. Tako je določeno, da se plačilo za koncesijo med državo in med mestno občino Ljubljana in občino Medvode razdeli v razmerju 50 : 50, med državo in med občinami Dol pri Ljubljani, Litija, Trbovlje in Laško v razmerju 40 : 60 in med državo in med občinama Zagorje ob Savi in Hrastnik pa v razmerju 30 : 70.