Energetika

Vlada potrdila predlog zakona o združevanju agencij

Agencija za energijo pod okrilje Agencije za trg, varnost prometa in potrošnike.
Vlada potrdila predlog zakona o združevanju agencij

Kot so sporočili iz Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, je vlada na včerajšnji dopisni seji določila besedilo predloga Zakona o Javni agenciji Republike Slovenije za trg, varnost prometa in potrošnike in Javni agenciji Republiki Slovenije za finančne trge, ki predlaga ustanovitev dveh krovnih agencij.

Tako naj bi Javna agencija Republike Slovenije za trg, varnost prometa in potrošnike poslej opravljala naloge na področju trga z energijo, elektronskih komunikacij, poštnih storitev, medijev in avdiovizualnih storitev, prometa, zagotavljanja varstva konkurence in varstva potrošnikov. Omenjena agencija bo nastala s spojitvijo Agencije Republike Slovenije za energijo, Agencije za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije, Javne agencije Republike Slovenije za varnost prometa, Javne agencije za civilno letalstvo Republike Slovenije, Javne agencije za železniški promet Republike Slovenije in Javne agencije Republike Slovenije za varstvo konkurence. Na Javno agencijo Republike za trg, varnost prometa in potrošnike se bodo prenesle tudi nekatere naloge s področja varstva potrošnikov, ki jih opravlja Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Organa Javne agencije Republike Slovenije za trg, varnost prometa in potrošnike bosta svet in uprava. Svet bo sestavljalo sedem članov in bodo imenovani za dobo šestih let, upravo pa bo sestavljalo šest članov, ki bo odločitve sprejemala z večino glasov. Člani uprave bodo imenovani za obdobje petih let in jih bo imenoval Državni zbor na predlog vlade na predlog javnega natečaja sveta. 

Kot smo poročali, so v Agenciji za energijo ob objavi namere o združevanju agencij poudarili, da je po njihovem mnenju združevanje več neodvisnih agencij pod eno streho v nasprotju z evropskim pravom in tako energetskemu trgu kot odjemalcem ne prinaša nobenih koristi. Po njihovem mnenju bo združevanje tako obsežnih in po vsebini nezdružljivih področij v praksi povzročilo še dodatne stroške in bo prineslo le dodatno podaljševanje postopkov odločanja in večjo birokratizacijo.
Ob tem so v Agenciji za energijo še poudarili, da je energetika ena izmed pomembnejših gospodarskih panog države, ki je v javnem interesu. Na tem trgu vlada veliko različnih interesov, še posebej v obdobju, ko se celotna energetika preoblikuje in, ko bomo morali najti najboljše rešitve za stroškovno učinkovit prehod na podnebno nevtralno družbo. V Agenciji so še izpostavili, da so bili energetski regulatorji v prvi vrsti ustanovljeni z namenom, da bodo njihove odločitve neodvisne od ekonomskih in političnih interesov. Ker ima država, vsaj potencialno, ekonomske ali politične interese, mora zato biti energetski regulator neodvisen tudi od vlade. 
Agencija za energijo sicer med drugim regulira trg z električno energijo in zemeljskim plinom, nadzoruje veleprodajni trg in finančne transakcije na tem trgu, spremlja delovanje maloprodajnega trga in vpliva na končno ceno oskrbe z energijo.

Brane Janjič
O avtorju