Vlada se sicer strinja z namenom predloga zakona, ki naslavlja stisko državljanov ob izjemni rasti cen energentov in so ga pripravili v opoziciji, a meni, da ne odgovarja na vsa odprta vprašanja, zato ga ne podpira.
Kot je znano, je skupina poslank in poslancev iz opozicijskih vrst pred časom v Državni zbor Republike Slovenije vložila predlog Zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, ki so ga pripravili kot odziv na aktualno stanje na energetskih trgih in z njim povečanje cen energentov. V njem so predlagali uvedbo energetskih dobropisov, ki bi bili namenjeni ublažitvi posledic velikih podražitev energentov oziroma za celotno ali delno plačilo računov gospodinjstev za dobavo električne energije, daljinskega ogrevanja, plina za ogrevanje in kuhanje, kuriv in goriv za gospodinjsko uporabo ter z njimi povezanih stroškov gospodinjstev. Dobropis bi bil začasne narave in namenjen najbolj ranljivim skupinam in gospodinjstvom z najnižjimi dohodki, upravičenci pa bi sredstva energetskega dobropisa prejeli v obliki dobroimetja pri Finančni upravi Republike Slovenije in bi ga uveljavljali z unovčitvijo ob plačilu računov za energente.
Vlada je v zvezi s tem sporočila, da so se na področju energetike v zadnjem času odprla še druga vprašanja, ki tudi vplivajo na višino cen energentov, zato pripravlja poseben predlog zakona, ki bo v celoti odgovoril na aktualne razmere in potrebe državljanov, in predloga tega zakona ne podpira. Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je sicer pred nekaj dnevi napovedal, da naj bi ukrepe za ublažitev posledic skoka cen energentov predstavili sredi naslednjega tedna. Se je pa vlada že na včerajšnji seji odločila za tri mesece podaljšati začasno regulacijo cen kurilnega olja in izdala novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je marža distributerjev še naprej omejena na največ šest centov na liter kurilnega olja.