Uvozna energetska odvisnost naj bi letos znašala dobrih 46 odstotkov.
Vlada je na današnji seji obravnavala in sprejela Energetsko bilanco Republike Slovenije za leto 2016, iz katere izhaja, da bo Slovenija letos za pokritje vseh svojih energetskih potreb morala dobro polovico energije uvoziti. Natančneje, uvozna energetska odvisnost za leto 2016 naj bi znašala okoli 46,1 odstotka.
Poraba energije naj bi sicer bila letos za 1,9 odstotka večja v primerjavi z letom 2015 ter 0,1 odstotka večja kot leta 2014. Potrebna energija bo pridobljena iz trdnih goriv (2,5-odstotna rast v primerjavi z letom 2015), naftnih proizvodov ( 0,7-odstotna rast), zemeljskega plina (2,5-odstotna rast), jedrske energije (3,1-odstotna rast), hidro energije (29,1-odstotn rast), električne energije kot razlike med uvozom in izvozom ter obnovljivih virov energije z odpadki (3,1-odstotna rast). V skladu z meddržavnim sporazumom bo polovica proizvodnje električne energije iz Nuklearne elektrarne Krško tudi letos oddana Hrvaški.
Po novem je obvezna sestavina letne energetske bilance tudi načrt za delovanje podporne sheme za električno energijo iz obnovljivih virov in iz soproizvodnje z visokim izkoristkom, ki vsebuje tudi napoved potrebnih razpoložljivih sredstev za doseganje predvidenih letnih ciljev podporne sheme. Agencija za energijo mora tako vsako leto do 1. oktobra objaviti javni poziv z vabilom investitorjem k prijavi projektov za proizvodne naprave, s katerimi se potegujejo za vstop v podporno shemo, pri čemer pa zaradi pomanjkanja sredstev nekaj let takšnega razpisa ni bilo. Za izvajanje podporne sheme v letu 2017 naj bi sicer bila zagotovljena sredstva v višini 178,8 milijona evrov.