Energetika

Vlada sprejela stališče k mnenju Državnega sveta o stanju na področju energetike

Med pojasnili poseben poudarek dan tudi 400 kV povezavi Cirkovce-Pince.
Vlada sprejela stališče k mnenju Državnega sveta o stanju na področju energetike

Državni zbor je septembra vladi posredoval mnenje Državnega sveta k Poročilu o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2015 s prošnjo, da do mnenja zavzame stališče. Vlada je na včerajšnji seji sprejela stališče, da na omenjeno mnenje nima pripomb in dodala nekaj pojasnil.

Kot so poudarili na vladi, je daljnovod 2 x 400 kV Cirkovce-Pince eden od projektov skupnega interesa v EU, tako imenovanih PCI projektov, ki bi skladno s pravnim redom EU moral uživati poseben prednostni status pri umeščanju v prostor in postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja. Daljnovod je pridobil status projekta skupnega interesa EU že s prvo listo PCI projektov v letu 2013, nato pa še z delegirano uredbo Komisije in Sveta v zvezi s seznamom projektov skupnega interesa Unije, torej z drugo listo PCI projektov.

Vlada Republike Slovenije je januarja 2014 imenovala medresorsko delovno skupino za zagotavljanje učinkovitega dela nacionalnega pristojnega organa pri izvajanju uredbe EU, ki podrobno na mesečni ravni spremlja aktivnosti na vseh projektih skupnega interesa, še posebej, in kot prvega, pa projekt izgradnje 2 x 400 kV daljnovoda Cirkovce-Pince, ki je trenutno v postopku izdaje okoljevarstvenega soglasja.  

Glede prioritete polaganja kablovodov pred gradnjo daljnovodov je vlada pojasnila, da o vrsti gradnje daljnovodov odloča investitor v skladu z zadnjo tehnologijo in ekonomičnostjo, kar je tudi vsebina posameznega državnega prostorskega načrta. Študijo o ustreznosti in primernosti polaganja kablovodov pripravlja ELES. Z rezultati študije bodo, ko bo dokončana, seznanili tudi poslance.

V zvezi z dostopom Slovenije do zalog nafte in naftnih derivatov na lokacijah v tujini, pa so na vladi povedali, da  je naloga Zavoda za blagovne rezerve, da zagotovi najmanj 90 dnevne zaloge nafte in naftnih derivatov, od katerih jih je 2/3 v Republiki Sloveniji in 1/3 izven območja Republike Slovenije, in sicer v Nemčiji, Avstriji in na Madžarskem. (bj)

povzeto po sporočilu za javnost
O avtorju