Iz agencije IAEA so ob današnjem začetku procesa izpuščanja obdelane vode iz jedrske elektrarne v Fukušimi sporočili, da njihovi predstavniki spremljajo proces ter ocenjujejo izpolnjevanje varnostnih standardov. Prav tako so v organizaciji analizirali vzorce obdelane vode, rezultati analize pa so pokazali, da je koncentracija tritija v razredčeni vodi, ki se izpušča, daleč pod operativno mejo 1500 bekerelov na liter.
Večina strokovnjakov se strinja, da izpust obdelane vode ne bo imel vpliva na radioaktivnost morske vode, tveganje za človeka pa je izjemno nizko. Kljub zagotovilom, da so koncentracije tritija globoko pod omejitvami in da so učinki obdelane vode na okolje zanemarljivi, izpustu še vedno nasprotuje Kitajska, kjer so prepovedali uvoz japonskih rib in druge morske hrane, skrb izražajo tudi južnokorejske ribiške skupnosti.
Spomnimo: 11. marca 2011 je Japonsko prizadel največji potres v znani zgodovini, ki mu je sledil še uničujoč cunami s 13 do 14-metrskimi valovi. Slednji so uničili dizelske generatorje, zaradi česar je v elektrarni zmanjkalo elektrike. Reaktorji v elektrarni so se sicer ob potresu avtomatsko ustavili, zato so za zagotavljanje električne energije potrebovali dizelske generatorje, ki pa jih je uničil cunami. Dizelski generatorji so poganjali črpalke za kroženje vode, s katero so hladili reaktorske sredice. Tri reaktorske sredice so se zaradi pomanjkanja hlajenja začele topiti. V prihajajočih dneh je japonska vlada odredila evakuacijo 20-kilometrskega območja zaradi povečanega radioaktivnega sevanja. Od nesreče upravljavec elektrarne, družba Tepco, izvaja proces razgradnje, del katerega je tudi obdelava in izpust obdelane vode, ki ga bodo postopno izvajali približno trideset let.