Vodstvo Termoelektrarne Šoštanj in Holdinga Slovenske elektrarne se je ta teden sestalo s predstavniki občine Šoštanj, Mestne občine Velenje in občine Šmartno ob Paki. Na srečanju so jih seznanili z potekom projekta vpeljave sosežiga in podrobneje predstavili možne količine in zahtevano kakovost oziroma tehnične specifikacije sekundarnega goriva SRF, na osnovi zakonodaje EU in Republike Slovenije izračunane mejne vrednosti emisij po predvidenem mešalnem razmerju, dosedanje rezultate modeliranja vplivov na okolico in primerjavo z obstoječimi mejnimi vrednostmi, ki veljajo za uporabo samo lignita kot primarnega goriva.
Kot so povedali, bo poročilo o vplivih na okolje predvidoma zaključeno v nekaj tednih in takrat tudi uradno vloženo v postopek spremembe okoljevarstvenega dovoljenja.
Predstavniki občine Šoštanj so na srečanju izrazili pomislek glede izvajanja sosežiga v bloku 5. Po njihovem mnenju je namreč blok 6 primernejši za tovrstno dejavnost, saj ima nameščene sodobnejše filtre in čistilne sisteme. Že v preteklosti so pomisleke glede izvajanja sosežiga v bloku 5 izrazili tudi predstavniki Ministrstva za okolje in prostor. Ministrstvo za okolje in prostor je namreč v preteklih pogovorih izpostavilo, da bi bilo sosežig primerneje izvajati zgolj v bloku 6. Slednji je namreč sodoben objekt z najboljšo razpoložljivo tehnologijo.
Vodstvi TEŠ in HSE sta se zavezali, da bosta po dogovoru z lokalno skupnostjo in Ministrstvom za okolje in prostor, preverili tehnične in druge izvedbene možnosti sosežiga samo na bloku 6 in se po možnosti lotili pripravi le takšne projektne dokumentacije in poročila o vplivih na okolje. (bj)