Energetika

Vpliv epidemije se pozna tudi na odjemu električne energije

V času od 12. marca do 20. aprila je bilo iz distribucijskega omrežja prevzetih kar za 9,5 odstotka manj električne energije kot v enakem lanskem obdobju.
Vpliv epidemije se pozna tudi na odjemu električne energije

Po podatkih SODO se je odjem električne energije iz distribucijskega omrežja v času od 1. januarja do 20. aprila v primerjavi z enakim lanskim obdobjem zmanjšal za  tri odstotke, glede na leto 2018 pa celo za 3,4 odstotke. Ob tem je bilo upad povpraševanja po električni energiji še zlasti zaznati v obdobju po 1. marcu oziroma razglasitvi epidemije koronavirusa, ko je bilo v obdobju od 1. marca do 20. aprila letos iz distribucijskega omrežja skupno prevzetih nekaj manj kot milijon 568 tisoč MWh električne energije oziroma za 6.4 odstotka manj kot v enakem času lani.
Še večji padec odjema pa je bilo zaznati po 12. marcu oziroma začetku izvajanja vladnih ukrepov za preprečitev širjenja epidemije in posledično ustavitve vseh nenujnih gospodarskih dejavnosti, pri čemer se je odjem električne energije v času od 12. marca do 20. aprila v primerjavi z enakim lanskim obdobjem zmanjšal celo za 9,5 odstotka, v primerjavi z letom 2018 pa celo za 10,1 odstotka.. Glede na to, da je odjem električne energije pri nas tudi vremensko pogojen, v SODO ugotavljajo, da bi bil padec odjema še nekoliko večji, če v navedenem obdobju povprečne temperature ne bi bile nekoliko nižje od primerljivih v letu 2019, kar je deloma botrovalo tudi k večjemu odjemu električne energije.

Letos za okoli 30 milijonov evrov manj prihodkov

V SODO ocenjujejo, da bodo zaradi nastopa epidemije in posledično zmanjšanja porabe električne energije pri končnih odjemalcih ob uveljavljenih novih cenikih za omrežnino za distribucijski sistem letos ustvarili za 30 milijonov evrov manj prihodkov in 6 milijonov evrov manj odhodkov od sprva načrtovanih. Posledično naj bi bil finančni primanjkljaj letos za 24 milijonov evrov večji od načrtovanega in naj bi tako dosegel 27,9 milijona evrov. Zato v SODO pričakujejo, da bo Agencija za energijo v prihodnjih mesecih na osnovi svojih zakonskih pooblastil posegla z novo odločbo v tekoči regulativni okvir s spremembami prisojanja upravičenih stroškov distribucijskega operaterja in jim tako pomagala zmanjšati negativne učinke in posledice sedanje krize.
V SODO ob tem še opozarjajo, da bodo izredne okoliščine delno vplivale tudi na izvajanje investicijske dejavnosti družbe, saj se bodo načrtovana dela razporedila na daljša obdobja zaradi zagotavljanja varnostnih kriterijev za izvajalce del na gradbiščih, zaradi težav pri dogovarjanju rešitev v danih razmerah pa bo oteženo tudi ostalo urejanje drugih delov distribucijskega omrežja. Ne glede na vse, pa v SODO poudarjajo, da bodo skupaj z drugimi deležniki v elektroenergetskem sistemu še naprej skrbeli za kakovostno in nemoteno oskrbo odjemalcev z električno energijo.

Brane Janjič
O avtorju