Nadzor radioaktivnosti v okolici Nuklearne elektrarne Krško za leto 2022 je pokazal, da so vsi sevalni vplivi v okolici ob ograji elektrarne oziroma 350 metrov nizvodno od jezu elektrarne, ocenjeni na manj kot 0,12 mikrosivertov. To je 0,005 odstotka naravnega ozadja, ki ga povzročata radioaktivnost v zemlji in sevanje iz vesolja, in za preteklo leto znaša 2350 mikrosivertov, so ob objavi poročila sporočili iz Nuklearne elektrarne Krško.
V poročilu so zapisali, da je prispevek sevanja nuklearke deset tisočkrat manjši od naravnega ozadja, zato ugotavljajo, da prebivalci, ki živijo na krško-brežiškem polju, v naseljih v celotnem okrožju v okolici NEK in na robu izključitvenega območja, niso nič bolj izpostavljeni ionizirajočemu sevanju, kot prebivalci drugod po Sloveniji.
V okviru merjenja so v okolici elektrarne izvajali meritve zunanjega sevanja, ki zajemajo sevanje radionuklidov v zraku, iz tal, kozmično sevanje ter sevanje neposredno iz elektrarne, ter merjenje koncentracije aktivnosti oziroma specifične aktivnosti radioaktivnih snovi v zraku, hrani in vodi, ki z vnosom v telo povzročijo notranje obsevanje. Koncentracije aktivnosti oziroma specifične aktivnosti radionuklidov v zraku, hrani in vodi se merijo v odvzetih vzorcih v laboratorijih zunaj vpliva na okolje, ki ga povzroča elektrarna. Za izračun doz so avtorji uporabili znanstveno potrjene modele in postopke.
V letu 2022 so meritve in izračune po zakonsko predpisani in mednarodno priznani metodologiji (ICRP in IAEA) opravile štiri pooblaščene organizacije iz dveh držav (Institut "Jožef Stefan", Zavod za varstvo pri delu, Institut Ruđer Bošković in MEIS, d. o. o.), kot zavezanec pa tudi NEK. Rezultati meritev in izračunov kažejo, da je bil skupni učinek NEK iz vseh virov in vseh prenosnih poti na prebivalstvo v vseh primerih manj kot odstotek upravno določene meje, kar pomeni, da objekti NEK ne vplivajo na sevalno obremenitev prebivalcev v okolici.