Znotraj Geothermice se bo financiralo različne inovativne geotermalne demonstracijske projekte.
Slovenija vstopa v projekt Geothermica z Ministrstvom za infrastrukturo (MZI), ki nastopa v vlogi partnerja ter vodje projekta ter z Ministrstvom za okolje in prostor (MOP), ki nastopa v vlogi lastnika projekta.
Aprila je Geothermica objavila javni poziv k prijavi demonstracijskih projektov za raziskovalne in inovacijske dejavnosti v zvezi z geotermalno energijo. Petletni projekt podpira transnacionalno sodelovanje pri inovacijskih projektih na področju geotermalne energije in sicer skozi skupne razpise ter skozi druge skupne aktivnosti, ki bodo izboljšale koordinacijo javnih raziskovalnih in inovacijskih programov ter izkoriščanja rezultatov financiranih projektov. Projekt je za Slovenijo pomemben tako z vidika omogočanja povečanja rabe OVE in doseganja cilja 25-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v končni rabi energije na podlagi evropske direktive o OVE kot tudi z vidika ustavljanja negativnih trendov v termalnih vodonosnikih v Pomurju ter trajnostne rabe voda in izboljšanja kakovosti vodnih virov. S projektom bi Slovenija pridobila pomembno znanje, ki bi ga bilo pozneje mogoče uporabiti pri drugih projektih. Projekt je financiran v okviru programa Evropske unije Obzorje 2020 za raziskave in inovacije in bo trajal od leta 2017 do 2021.
Vrednost slovenskega demo projekta znotraj Geothermice je ocenjena na okoli dva milijona evrov. Za izvedbo projekta je predvidena naslednja finančna shema: 50 odstotkov sredstev zagotovi vlagatelj prijave (potencialni investitor oziroma transnacionalni konzorcij investitorjev), 33 odstotkov sredstev je treba zagotoviti iz javnih sredstev, 17 odstotkov sredstev prispeva Evropska komisija. Sredstva je treba zagotoviti v letih 2017, 2018 in 2019. Slovenija bo javna sredstva v višini 700 tisoč evrov zagotovila iz Sklada za podnebne spremembe, ki je v pristojnosti MOP.
V skladu s Programom porabe sredstev iz tega sklada v letu 2017 in 2018 ter v skladu s pogoji Geothermice, je poleg navodil že objavljenih na straneh Geothermice, treba pri pripravi vloge za projekte upoštevati tudi naslednje pogoje in sicer, da mora biti projekt demonstracijski s področja geotermalne energije s sistemom reinjekcije ter mora biti v celoti izveden na območju Slovenije.
Spomnimo, da bo javni poziv za sodelovanje pri projektu izveden v dveh fazah. Prva faza zahteva predložitev predhodnega predloga, druga faza pa zahteva predložitev končnega predloga projekta. Trenutno je odprt poziv za predložitev predhodnih predlogov, rok za prijavo pa je najpozneje do 10. julija. Nato bodo 11. septembra izbrani kandidati povabljeni k sodelovanju v drugi fazi postopka. Poziv za predložitev končnih predlogov se bo zaključil 24. novembra letos.