Evropska komisija je s pomočjo Skupnega raziskovalnega središča vzpostavila evropsko platformo pametne specializacije na področju energije, ki bo regijam in državam članicam nudila podporo pri bolj učinkoviti uporabi sredstev kohezijske politike za spodbujanje trajnostne energije. Prek platforme si bodo regije lažje izmenjavale strokovno znanje o naložbah v trajnostno energijo in zlasti o uvajanju inovativnih nizkoogljičnih tehnologij. Nova platforma o energiji bo zagotovila informacije ter strokovno znanje in izkušnje o naložbah v projekte na področju energije v skladu s potrebami oblikovalcev politik, organov in deležnikov, pristojnih za energijo in raziskave. Prav tako se bodo prek platforme oblikovali načini za povezovanje držav članic in regij s podobnimi interesi in načrtovanimi naložbami v inovacije na področju energije. Platforma bo podpirala optimalno uporabo kohezijskih sredstev za projekte trajnostne energije in tako tudi neposredno prispevala k evropski strategiji o energetski uniji. Prispevala bo tudi k boljši uskladitvi inovacijskih dejavnosti na področju energije na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, da se pripravi skupni strateški načrt o prednostnih nalogah na področju energije.
Evropska komisarka za regionalno politiko Corina Creţu je ob vzpostavitvi platforme za področje energije povedala, da bo v obdobju 2014 do2020 več kot 38 milijard evrov kohezijskih sredstev namenjenih uresničevanju strategije o energetski uniji in spodbujanju prehoda na nizkoogljično gospodarstvo v vseh sektorjih, kar pomeni, da so se sredstva v primerjavi s prejšnjim obdobjem več kot podvojila. Evropski komisar za izobraževanje, kulturo, mlade in šport Tibor Navracsics, ki je pristojen za Skupno raziskovalno središče, pa je ob tem dodal, da bo vzpostavitev prave energetske unije zahtevala trdno znanstveno podlago. Vzpostavitev platforme za energijo bo tako regijam olajšalo dostop do informacij ter omogočilo izmenjavo idej in dobrih praks, s čimer se bo ustvarjalo novo strokovno znanje, ki bo gradnik energetske unije.
Projekt, ki ga sicer podpira več služb Komisije, črpa iz pozitivnih izkušenj z obstoječo platformo pametne specializacije, ki je usmerjena v raziskovalne in inovacijske strategije. Trenutno pri dejavnosti te platforme sodeluje 172 regij ali držav, ki predstavljajo več kot 80 odstotkov regij EU. Pametna specializacija spodbuja učinkovito in ciljno usmerjeno uporabno javnih naložb v raziskave in inovacije za ustvarjanje konkurenčnih prednostih na področjih z največ potenciala.
Kot rečeno, EU načrtuje v obdobju 2014–2020 v okviru svoje kohezijske politike naložbe v višini okoli 38 milijard evrov. Cilj je olajšati prehod na nizkoogljično gospodarstvo, in sicer s podpiranjem projektov na področju energijske učinkovitosti, obnovljivih virov energije in tudi trajnostne mobilnosti v mestih ter raziskav in inovacij. Pri tem bo za naložbe v inteligentna energetska omrežja namenjeni dve milijardi evrov. (bj)