Evropska unija je vzpostavila platformo za premogovniške regije v tranziciji, ki bo olajšala razvoj projektov in dolgoročnih strategij v podporo tranziciji in bo podlaga za reševanje okoljskih in socialnih izzivov. Povezovala bo evropske, nacionalne, regionalne in lokalne deležnike ter jih spodbujala k partnerstvom in učenju na podlagi izmenjave izkušenj. Dejavnosti platforme bodo najprej osredotočene na premogovniške regije, v prihodnosti pa naj bi se razširile na ogljično intenzivne regije. Platforma je zasnovana tako, da bo pospešila prehod na čisto energijo, pri čemer bo več pozornosti namenjene socialni pravičnosti, strukturni preobrazbi, novim spretnostim in financiranju realnega sektorja.
Podpredsednik
Maroš Šefčovič, pristojen za energetsko unijo, je ob tem pomembnem dogodku izpostavil, da se izzivi, s katerimi se srečujejo premogovniške regije v Evropi, lahko rešujejo le v partnerstvu z vsemi akterji na terenu in EU je pravi okvir za to. Želimo si tesno sodelovati z nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi deležniki ter tako podpreti strukturno preobrazbo s prilagojenimi rešitvami in vsemi razpoložljivimi sredstvi, je dejal Šefčovič in dodal, da je ključni cilj tega projekta, da bi prehod na čisto energijo koristil vsem regijam in hkrati omogočil ustvarjanje novih delovnih mest in spodbudil naložbe v nove tehnologije.
Komisar za podnebne ukrepe in energijo
Miguel Arias Cañete je ob tej priložnosti poudaril, da vlade, podjetja in regije po vsem svetu opuščajo premog. Proizvodnja električne energije iz premoga upada tudi v Evropi. Ker pa bodo pri prehodu na čisto energijo imele nekatere regije več težav kot druge in bi prehod moral koristiti vsem Evropejcem, se je EU odločila za ustanovitev posebne platforme za pomoč najbolj prizadetim regijam.
Evropska komisija sicer s svojo kohezijsko politiko že spodbuja tranzicijo v premogovno in ogljično intenzivnih regijah. Ta vseevropska politika regijam pomaga pri gospodarski preobrazbi, in sicer tako, da se opira na njihove prednosti pametne specializacije, to je na njihova nišna področja konkurenčne prednosti, da bi sprejele inovacije in razogljičenje. S pomočjo kohezijske politike je Evropska unija stalno v neposrednem stiku z regionalnimi partnerji na terenu in lahko zagotovi prilagojeno podporo pri načrtovanju strukturnih sprememb.
Hkrati Komisija z nekaj regijami v državah članicah izvaja pilotni projekt o načrtovanju in pospeševanju postopka gospodarske diverzifikacije in tehnološkega prehoda prek tehnične pomoči, izmenjave informacij in prilagojenega dvostranskega dialoga o ustreznih skladih, programih in finančnih orodjih EU. Na podlagi zahtev Slovaške, Poljske in Grčije so bile v drugi polovici leta 2017 ustanovljene ekipe teh pilotnih držav članic, ki naj bi pomagale regijam Trenčin, Šlezija in Zahodna Makedonija glede na njihove specifične potrebe. Te ekipe bodo pridobljene izkušnje izmenjale prek platforme za premogovniške regije v tranziciji.