Energetika

Z 31. marcem konec stopnje zgodnjega opozarjanja pri oskrbi s plinom

Prenos plina v Slovenjo poteka nemoteno in v polnem obsegu. Glede na razmere na evropskem plinskem trgu in glede na pogoje poslovanja dobaviteljev v Slovenijo naj bi oskrba Slovenije s plinom ostala stabilna tudi v prihodnje.

Z 31. marcem konec stopnje zgodnjega opozarjanja pri oskrbi s plinom

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) kot pristojni organ za zagotavljanje zanesljive oskrbe s plinom je 31. marca razglasilo konec stopnje zgodnjega opozarjanja, ki je prva stopnja krize pri oskrbi s plinom.

Ta je bila razglašena v času energetske krize 12. julija 2022 s strani Agencije za energijo, takratnega pristojnega organa. Z napori držav članic EU, dobaviteljev in operaterjev plinskih sistemov je oskrba s plinom kljub negotovostim v tem času potekala nemoteno.
Večja negotovost pri oskrbi s plinom, ki jo je predstavljala prekinitev dobavne poti preko Ukrajine od 1. januarja letos, je z mnogimi predhodnimi infrastrukturnimi in dobavnimi ukrepi na trgu EU presežena, dobava plina v EU in Slovenijo je stabilna, kar se pričakuje tudi v prihodnje.
Zaradi spremenjenih pogojev delovanja evropskega in svetovnega plinskega trga v zadnjih treh letih pa je kljub trenutno stabilnim razmeram potrebna previdnost tudi v prihodnje. To še posebej velja za vpliv napolnjenosti skladišč v Evropski uniji pred zimskim obdobjem.
Slovenija bo še naprej pozorno spremljala situacijo pri oskrbi s plinom in povezan vpliv na oskrbo Slovenije v naslednji zimi. Če bi bilo potrebno, bo pravočasno reagirala v skladu s predvidenimi postopki v predpisih.

Slovenija ves čas spodbuja uporabo OVE, tako v smislu zamenjave fosilnih virov kot tudi pričakovano proizvodnjo obnovljivih plinov za prenos preko plinskega sistema, kar bo lahko dodatno prispevalo k zanesljivosti oskrbe s plini v Sloveniji.

Polona Bahun
O avtorju