Po potrditvi s strani regulatornih organov sta Italija in Slovenija danes, za datum dobave 22. junija 2016, začeli izvedbo projekta ID-IA.
Pilotni projekt uvedbe implicitnih avkcij za dodeljevanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti na segmentu trgovanja znotraj dneva (projekt ID-IA) italijanskega in slovenskega sistemskega operaterja (TERNA in ELES) ter italijanske in slovenske borze (GME in BSP) bo v operativni fazi nadomestil obstoječe eksplicitne avkcije na segmentu trgovanja znotraj dneva, ki jih na IT-SI meji izvaja JAO. Tako se danes v okviru JAO izvajata dve eksplicitni avkciji in sicer: v dnevu D-1 za obdobje 00:00-24:00 dneva D in v dnevu D za obdobje 16:00-24:00 dneva D. Z energijo se je doslej trgovalo ločeno v okviru italijanske borze GEM in slovenske BSP.
Projekt ID-IA je proces spajanja italijanskih in slovenskih lokalnih avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva, ki se ga lahko ponovi v več sejah. Na začetku bosta italijanski seji na segmentu trgovanja znotraj dneva MI2 in MI5 spojeni z ujemajočima sejama avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva na slovenskem borznem trgu, ki bosta uvedeni hkrati z začetkom projekta ID-IA. V nadaljnji fazi razvoja se lahko navedeni projekt razširi tudi na druge MI seje.
Struktura projekta ID-IA bo oblikovana in izvedena na podlagi načel in izkušenj pridobljenih iz projekta spajanja trgov italijanske regije in bilateralnega spajanja trgov na IT-SI meji. Časovni roki za izvajanje implicitnih avkcij na segmentu trgovanja znotraj dneva izhajajo iz italijanskih MI sej na segmentu trgovanja znotraj dneva. Tržni udeleženci bodo imeli možnost trgovanja z urnimi produkti na obstoječi trgovalni platformi, s katero upravljata GME in BSP.
Po novem bosta ta dva postopka združena v eno (implicitna alokacija), kar Elesu kot sistemskemu operaterju prenosnega omrežja prinaša ekonomsko učinkovitejše dodeljevanje ČPZ, saj se na tej meji, v tem časovnem segmentu pogosto dogaja, da ima nominacije ČPZ v obe smeri v isti uri, kar ekonomsko gledano ni učinkovito. Prav tako ELES pričakuje, da bo ta sprememba prinesla tudi dodatno likvidnost na ta segment trga, ki se izvaja v okviru BSP in je tudi z vidika dodatne možnosti izravnave sistema pomemben za ELES.
Ima pa ta projekt precej širši pomen, saj gre za prvi tak projekt izvajanja implicitnih avkcij v tem segmentu trga v Evropi, ki za razliko od ostalih iniciativ (najmočnejša je v tem trenutku XBID) naslavlja zelo pomembno vprašanje določanja cene ČPZ. Uredba 1222/2015 v okviru ciljnega modela določanja in dodeljevanja ČPZ med drugim zahteva, da je potrebno dodeljenim ČPZ dodeliti ceno, česar pa implicitno sprotno trgovanje v tem trenutku ne omogoča. V tem smislu bi se projekt na SI-IT meji srednjeročno lahko pokazal kot pomembna dopolnitev oziroma rešitev omenjenega problema.
Po uspešnem zaključku vseh testnih aktivnosti pa se bosta z 12. julijem (za dan dobave 13. julij 2016) spojila še slovenski in avstrijski trg z električno energijo. Od tega dne dalje bodo dnevne prenosne zmogljivosti na avstrijsko-slovenski meji implicitno dodeljene preko cenovnega spajanja regij (PCR). S tem bo ta meja postala del med regionalnega spajanja trgov (MRC), ki danes pokriva 85 odstotkov vseh evropskih trgov z električno energijo.