V Kranju je na podlagi pogodb o javno-zasebnem partnerstvu v teku projekt za izvedbo energetske prenove stavb v lasti Mestne občine Kranj.
V okviru tega projekta se bo izboljšala energetska učinkovitost v 22-ih javnih objektih. Na 10-ih objektih gre za celovito energetsko sanacijo, na 12-ih pa za delno sanacijo z izvedbo posamičnih ukrepov za energetsko učinkovitejšo rabo energije.
Pogodbe o tovrstnem partnerstvu sta sredi letošnjega leta podpisala Mestna občina Kranj in konzorcij družb Petrol, Domplan in Gorenjske elektrarne. Celotna naložba v obnovo stavb v lastni Mestne občine Kranj je vredna 6,2 milijona evrov brez DDV.
Omenjeni projekt se izvaja v skladu z določili Operativnega programa Evropske kohezijske politike za obdobje 2014–2020 Ministrstva za infrastrukturo in vključuje kohezijska sredstva iz finančne perspektive 2014–2020. Preko energetskega pogodbeništva bo celovito ali delno energetsko prenovljenih 22 objektov.
S tem podjetje Gorenjske elektrarne v skladu s strategijo razvoja skupine Elektro Gorenjska uspešno širi svojo dejavnost izven področja proizvodnje električne energije na področje energetskega inženiringa. »Projekt energetskega pogodbeništva za Gorenjske elektrarne predstavlja nadaljevanje strategije, v okviru katere želimo razširiti svoje delovanje izven okvirov proizvodnje energije. Končnim uporabnikom želimo s svojim znanjem ponuditi tudi koristi, ki se pokažejo v obliki nižjih stroškov za energijo. Učinkovita raba energije je nujna za ohranjanje konkurenčnosti podjetij, obenem pa v globalnem smislu pripomore k zmanjšanju škodljivih emisij in tako zmanjšuje onesnaženost okolja,« je v zadnji številki poslovnega glasila Elgo pojasnil Aleš Ažman, direktor Gorenjskih elektrarn.
Kako je zastavljen model javno-zasebnega partnerstva? Zasebni partner investira v energetsko prenovo objekta in zagotavlja določene prihranke ob enakem ali višjem udobju v prostorih, javni partner pa ga s temi prihranki v pogodbeni dobi poplača. Po poteku pogodbenega obdobja vsi prihranki pri stroških za oskrbo z energijo ostanejo javnemu partnerju. Zasebni partner bo v času trajanja 15-letne koncesije zagotovil tudi upravljanje in vzdrževanje novo vgrajenih oz. saniranih energetskih naprav ter sistemov. Prav Mestna občina Kranj je bila prva slovenska občina, ki je leta 2002 sklenila javno-zasebno partnerstvo za energetsko pogodbeništvo prenove javnih stavb, ki se je po 15 letih uspešno izteklo v lanskem letu.