Energetika

Z novim letom stekel projekt BD4NRG

V konzorciju 34 partnerjev sodelujejo tudi Borzen, ljubljanska fakulteta za elektrotehniko, ELES, Elektro Ljubljana ter Comsensus, komunikacije in senzorika.
Z novim letom stekel projekt BD4NRG

Z novim letom se je v okviru večletnega okvirnega programa EU za raziskave in inovacije Obzorje 2020 začel izvajati projekt BD4NRG (Big Data for Next Generation Energy). V projekt je vključenih 34 partnerjev iz 15 evropskih držav, med njimi iz Slovenije Borzen, ljubljanska fakulteta za elektrotehniko, ELES, Elektro Ljubljana ter Comsensus, komunikacije in senzorika.

Projekt naslavlja področje, ki ponuja veliko še neizkoriščenih priložnosti za udeležence energetskih trgov pri izkoriščanju velike količine podatkov, ki nastajajo ob delovanju energetskih sistemov in možnosti, ki jih danes ponuja novo področje umetne inteligence. Priložnosti se bodo lahko izkoristile za izboljšanje sprejemanja odločitev oziroma delovanja energetskih sistemov in trgov pa tudi za sprejem odločitev pri načrtovanju investicij in delovanja omrežja v prihodnosti.

Vizija in glavni cilj projekta BD4NRG je razviti in demonstrirati inovativno modularno analitično energetsko usmerjeno orodje za pametna omrežja, s katerim bodo upravljane velike količine podatkov z visoko časovno granulacijo ter tudi prenosi v skoraj-realnem času. S tem projekt želi doseči podporo tehnično ekonomsko optimalnemu opravljanju elektronskega sistema. To bo zajemalo optimalno upravljanje s tveganji za doseganje energetske učinkovitosti, načrtovanje investicij, optimalno upravljanje energetske infrastrukture ter izboljšano učinkovitost in zanesljivost delovanja električnega omrežja. Vse to bo prispevalo k pravičnemu oblikovanju cene električne energije za porabnike, ob tem pa zagotovilo tudi souporabo energetskih podatkov.

Borzen bo v sodelovanju z Elektro Ljubljana in Comsensus sodeloval v enem izmed pilotnih projektov večjega obsega. Ta bo prikazal koordinirano delovanje omrežnih elementov in elementov priključenih za števcem z namenom izboljšanja delovanja omrežja in hkrati obračuna delovanja enega segmenta trga z elektriko čim bližje realnem času. Projekt tako naslavlja tudi problematiko agregatorjev, ki je eden ključnih elementov prihajajoče spremembe modela trga skladno s paketom Čista energija za vse Evropejce. Projekt bo trajal predvidoma do konca leta 2023.

Polona Bahun
O avtorju