Kaj pomeni projekt izgradnje nadomestnega plinskega agregata PB6 po tehnološki, energetski, okoljski plati?
TE Brestanica ima pri zagotavljanju zanesljivosti sistemskih storitev v slovenskem elektroenergetskem sistemu pomembno vlogo, ki jo bo v prihodnje še okrepila z izgradnjo nadomestnega plinskega agregata PB 6.
Januarja letos je TE Brestanica objavila mednarodni razpis za dobavo plinske turbine, generatorja in dimnika za nadomestni plinski agregat PB 6. S tem TEB začenja investicijo zamenjave obstoječih plinskih blokov, ki je razdeljena v dve fazi. V prvi fazi je predvidena izgradnja plinskega agregata PB 6 z močjo 40-70 MW, ki bo začel obratovati najpozneje do konca leta 2017.
Kot je pojasnil Jure Colarič, vodja tehničnega sektorja v TE Brestanica, je zamenjava obstoječih plinskih agregatov PB 1-3, ki obratujejo že od leta 1975, osrednji razvojni načrt elektrarne. Plinski agregati PB 1 - 3, moči 3 x 23 MW, so izredno prilagodljivi in omogočajo zagon brez prisotnosti zunanjega vira napajanja. Plinski agregati so stari že 40 let, zato se njihova življenjska doba neizogibno izteka, kljub relativno majhnemu številu obratovalnih ur, vendar velikemu številu zagonov, skrbnemu obratovanju in rednemu vzdrževanju. V TEB, kot sami pravijo, lahko z veliko gotovostjo rečejo, da z njimi čez nekaj let, zaradi vedno težje dobave specifičnih rezervnih delov, ne bo mogoče več zagotavljati današnje visoke stopnje razpoložljivosti in zanesljivosti obratovanja.
Zaradi dejstva, da se življenjska doba obstoječih plinskih agregatov PB 1-3 nezadržno izteka, so se v TE Brestanica pred leti lotili priprave projekta za zamenjavo le-teh z novimi, v okviru katerega je bilo izdelanih več strokovnih študij, med njimi predinvesticijska zasnova, idejni projekt, občinski podrobni prostorski načrt, poročilo o vplivih na okolje (emisije NOx, CO, hrup …), projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja in investicijski program, ki je bil v letu 2014 tudi noveliran. Rezultat te temeljito izdelane dokumentacije je okoljsko in tehnično sprejemljiva ter ekonomsko upravičena zamenjava obstoječih plinskih agregatov, za katero so bila pridobljena tudi vsa potrebna dovoljenja in soglasja (energetsko dovoljenje, okoljevarstveno soglasje in dovoljenje, gradbeno dovoljenje …).
Poglavitne prednosti novega plinskega agregata
Predvideni nadomestni plinski agregat bo moči ranga 40 - 70 MW. Tehnične karakteristike plinske turbine bodo ustrezale BAT kriterijem (Best Available Tehnology), kar pomeni, da bo izkoristek plinske turbine večji od 36 odstotkov, emisije NOX pa nižje kot 50 mg/m3 za gorivo zemeljski plin oz. nižje kot 86 mg/m3 za ekstra lahko kurilno olje. Predvidena je postavitev nadomestnega plinskega agregata z možnostjo obratovanja na obe vrsti goriva. Izpolnjevanje BAT kriterijev pri plinskih turbinah je porok za umestitev najsodobnejše, tehnološko dovršene in zanesljive ter okoljsko sprejemljive tehnologije, ki jo je v tem trenutku moč dobiti na tržišču.
Nadomestni plinski agregat bo omogočal tudi zagon od zahteve do polne moči v manj kot 13 minutah, kar ustreza kriterijem ENTSO-E in SOPO (ELES), povezanim z zagotavljanjem terciarne rezerve. Zahtevana startna zanesljivost nadomestnega plinskega agregata bo večja od 98 odstotkov in zahtevana razpoložljivost večja od 97 odstotkov. Kakor pri obstoječih plinskih agregatih PB 1-3 bo tudi pri nadomestnem plinskem agregatu ena glavnih tehničnih karakteristik možnost zagona iz breznapetostnega stanja z možnostjo otočnega obratovanja. To je še toliko bolj pomembno, ker bo s tem TE Brestanica še naprej lahko ostala zelo zanesljivi rezervni vir napajanja za lastno rabo električne energije v Nuklearni elektrarni Krško (NEK).
Miro Jakomin