Okolje

Za 18 projektov čistih tehnologij 173 milijonov evrov sredstev

Izbrani projekti zajemajo širok spekter sektorjev, s posebnim poudarkom na proizvodnji komponent za obnovljivo energijo in proizvodnjo vodika.

Za 18 projektov čistih tehnologij 173 milijonov evrov sredstev

Sklad za inovacije, financiran prek sistema EU za trgovanje z emisijami, je podprl 15 projektov, izbranih v okviru tretjega razpisa za manjše projekte čistih tehnologij, in tri projekte, izbrane v okviru tretjega razpisa za zbiranje predlogov velikih projektov čistih tehnologij. Za izbrane projekte so bili že podpisani sporazumi o pridobitvi nepovratnih sredstvih v skupnem znesku 173 milijonov evrov sredstev EU. S to podporo bo Sklad za inovacije pomagal podjetjem v Evropi pripeljati inovativne tehnologije na trg obnovljivih virov energije, shranjevanja energije in v energetsko intenzivne panoge. 

Vsi izbrani projekti lahko prispevajo k razogljičenju Evrope in prehodu na čisto energijo. V prvih desetih letih delovanja bi lahko 15 manjših projektov zmanjšalo emisije za več kot 1,7 milijona ton ekvivalenta CO2, medtem ko bi se lahko pri treh velikih projektih potencial zmanjšanja povečal na 2,9 milijona ton ekvivalenta CO2. Projekti bodo prejeli sredstva EU v razponu od 1,6 do 4,5 milijona evrov za manjše in od 13 do 62 milijonov evrov za večje projekte.

Prvič je Sklad za inovacije podprl tudi latvijske in madžarske projekte ter razširil svoj geografski doseg na 24 držav. Poleg tega je devet od 21 upravičencev pri projektih manjšega obsega in eden od štirih upravičencev pri projektih večjega obsega malih in srednje velikih podjetij.
Izbrani projekti Sklada za inovacije zajemajo širok spekter sektorjev, s posebnim poudarkom na proizvodnji komponent za obnovljivo energijo in proizvodnjo vodika. Projekti zajemajo tudi področja shranjevanja energije, sončne energije, drugih OVE, stekla, keramike, gradbenih materialov, železa in jekla, rafinerij, kemikalij, cementa in apna ter vodika.

Sklad za inovacije je v prejšnjih razpisih več kot sto inovativnim projektom dodelil že približno 6,5 milijarde evrov. 
Z ocenjenim prihodkom v višini 40 milijard evrov (izračunano s ceno ogljika 75 evrov na tono CO2) iz sistema EU za trgovanje z emisijami med letoma 2020 in 2030 želi Sklad za inovacije ustvariti finančne spodbude za podjetja in javne organe, da vlagajo v zmanjšanje emisij, nizkoogljične in net ničelne tehnologije ter tako podprejo prehod Evrope na podnebno nevtralnost. 

Polona Bahun
O avtorju