V okviru Pomorske strategije EU na atlantskem območju so predvideni številni projekti, s katerimi se spodbuja prehod na čisto energijo.
Pomorska strategija EU na atlantskem območju je doslej spodbudila za 6 milijard evrov naložb. Več kot 1.200 novih projektov je namenjenih zlasti varstvu okolja, inovacijam, povezljivosti in družbenemu vključevanju, med drugim sporoča Evropska komisija.
Med projekti so, na primer, razvoj obnovljivih morskih virov energije v Franciji ali gradnja pristaniških objektov v Španiji in na Irskem, izboljšana turistična infrastruktura v Walesu, vzpostavitev širokopasovne povezave na oddaljenih območjih na Škotskem in spremljanje zdravja na daljavo na Irskem. Številni projekti, financirani iz akcijskega načrta EU, bodo podprli prehod na čisto energijo v skladu s predlogom Evropske komisije za čisto energijo za vse Evropejce ter prispevali k oblikovanju energetske unije.
Čista energija za vse Evropejce
Kot je znano, je Evropska komisija konec novembra 2016 predstavila sveženj ukrepov, s katerimi bo Evropa še naprej konkurenčna na svetovnih trgih energije, ki se spreminjajo zaradi prehoda na čisto energijo. Komisija želi, da se Evropa ne bi samo prilagodila prehodu na čisto energijo, temveč da bi pri njem prevzela vodilno vlogo. Zato se je EU zavezala, da bo do leta 2030 zmanjšala emisije CO2 za najmanj 40 %, hkrati pa modernizirala gospodarstvo EU ter zagotovila delovna mesta in gospodarsko rast za vse evropske državljane. Pri tem so odjemalci dejavni in osrednji akterji na energetskih trgih prihodnosti. V prihodnje bodo odjemalci povsod po EU imeli na izbiro več možnosti dobave, dostop do zanesljivih orodij za primerjavo cen energije in možnost za proizvodnjo lastne električne energije.
Projekti se financirajo iz različnih virov
Akcijski načrt za pomorsko strategijo se je na atlantskem območju začel izvajati že leta 2013, da bi podprl pomorsko gospodarstvo v petih atlantskih državah, tj. na Portugalskem, v Španiji, Franciji, Združenem kraljestvu in na Irskem. Projekti se financirajo iz virov EU (npr. Evropski sklad za regionalni razvoj in Obzorje 2020) in Evropske investicijske banke ter nacionalnih, regionalnih in zasebnih virov.
Ob tem še omenimo, da bo Evropska komisija na podlagi včeraj predstavljenih rezultatov neodvisne študije, ki je bila opravljena na polovici izvajanja strategije, ter lanskega javnega posvetovanja, v sodelovanju z državami članicami še izboljšala izvajanje omenjenega akcijskega načrta do leta 2020, kot je sama napovedala.